Do klubu jsme si pořídili digitální centrálu Roco Z21. Používáme ji k řízení moduliště. Umožňuje nám bezdrátové ovládání vlaků a do budoucna ponechává otevřenu cestu k LocoNetu.
Centrála byla představena už na několika webech, takže se zaměřím jen na její využití a technické detaily týkající se našeho klubu. Připomenu jen pro klub přínosné vlastnosti:
- bezdrátové ovládání vlaků telefonem nebo tabletem
- ovládání pomocí XpressNetu (Roco myši), tři nezávislé vstupy
- ovládání pomocí LocoNetu (Fredi)
- čtení CV na programovací koleji
- výstupní proud do kolejí 3 A
- bezproblémové zapojení zesilovačů
- programování adresy do Fredů
- aktualizace a počeštění Roco myší
Ostatní vlastnosti, jako je řízení z počítače, úpravy zvuků, ovládání příslušenství a řízení vlaků z virtuální kabiny, neuvažujeme.
Co mi na centrále Z21 vadí:
- Programování na programovací koleji zastaví trať.
- LocoNet vstup nemá RailSync, tj. chybí u kopie DCC:
- slouží pouze pro ovladače typu Fred, místo DCC jsou napájeny stejnosměrně,
- bez doplňku tak nelze napřímo použít pro rozvod synchronizačního DCC signálu k boosterům typu Spax.
Související články
Zapojení centrály a zesilovače
Centrála Z21 má výstup na samostatný zesilovač Roco 10765. Zesilovač je poměrně drahý a jeho funkci může zastoupit i zesilovač Roco 10764, který se dodává v digitálních setech s myší. Těch už máme poměrně dost a další lze pořídit za slušnou cenu. Je třeba však použít upravený propojovací kabel. Jeho zapojení zveřejnil fulda na diskuzi. Pro výrobu kabelu budete potřebovat telefonní kabel, konektory RJ10, RJ12 a krimpovací kleště.
Kabel čtyřpinovým konektorem zasuneme do zásuvky B-bus (booster) na centrále a šestipinovým do Master zásuvky na zesilovači. Zásuvka Slave na zesilovači zůstane neobsazená. Multimetrem zkontrolujeme, zda souhlasí polarita (fáze) kolejí J-K v obou úsecích, pokud ne, otočíme konektor na kabelu ke kolejím v zesilovači.
Centrála umožňuje nastavovat výstupní napětí do kolejí. Výstup zesilovače je pevně daný, takže jsem se mu v rámci možností snažil přizpůsobit a nastavil na centrále 16 V, což přibližně zesilovači odpovídá.
Při průjezdu vozidel přes rozhraní mezi úseky napájenými z centrály a zesilovače dochází přes kola a vnitřní obvody lokomotiv a vagónů (i nákladních TT od Loco) k jejich propojení. Potenciálové a napěťové vyrovnání je zanedbatelné, jen zpoždění DCC signálu se projevuje drobným pískáním způsobeným krátkými zkraty, které však nemohou spustit proudovou pojistku.
Video
Využití centrály na setkání
Na pátém provozním setkání (15. – 16. 6. 2013) jsme poprvé centrálu Z21 zapojili jako hlavní řídící jednotku pro ovládání jízdy vlaků. V praxi se na modulech osvědčila.
Pro řízení vlaků jsme měli rozvedeny dvě nezávislé XpressNet sběrnice, každá pro polovinu layoutu. Využili jsme dva vstupy X-bus na centrále.
K napájení kolejí jsme nevyužili výstup ze zabudovaného zesilovače v centrále, ale další zesilovače Roco ze startsetu ovládané B-bus (booster) výstupem centrály (návod). Zesilovače jsme měli dva, každý napájel zhruba polovinu moduliště, abychom rozložili výkonovou zátěž. Na přechodu mezi nezávisle napájenými polovinami layoutu jsme zbudovali pasivní předávací úsek, který společně s vhodnou koncepcí napájení odstranil všechny problémy spojené s předáváním vlaků mezi úseky.
Bezdrátové ovládání tabletem nebo telefonem bylo při provozu velmi efektivní i efektní. Rychle jsme si zvykli na to, že nemusíme pořád hledat zásuvky pro myš a dá se s tím celkem rychle reagovat na nečekané události. Bylo by to ideální, kdyby… Dvakrát se nám po jisté době provozu stalo, že centrála Z21 přestala spolupracovat s routerem, takže ačkoliv byly naše přístroje připojeny ke správné Wi-Fi síti, ovládací aplikace se přes ni nemohla spojit s centrálou. Nešlo tedy ovládat vlaky a museli jsme přejít na myši. Pomohlo vypnout a zapnout centrálu. Po následující aktualizaci centrály jsme se s tím už nesetkali.
Na šestém provozním setkání (16. – 17. 11. 2013) jsme se setkali s jinou zvláštní událostí. Všechny lokomotivy s dekodérem Kuehn (asi vše typ N045) v době bez provozu z ničeho nic vyrazily vpřed plnou rychlostí bez ohledu na nastavení v dekodérech. Zda za tento nechtěný broadcast mohla centrála, dekodéry, nějaký rušivý signál nebo jejich kombinace, to jsme dlouho netušili, protože na dalších dvou setkáních (2014) se žádná chyba připsatelná centrále již nevyskytla. V roce 2015 jsme podle příznaků seznali, že na vině byla zřejmě stejnosměrná složka, která (nějak) pronikla do kolejí a rozjela lokomotivy s povoleným analogovým provozem. Od té doby analog vypínáme.
Od roku 2015 řízení vlaků z tabletů a telefonů používáme jen sporadicky, nicméně počínaje jarem 2017 postupně přecházíme na Wi-Fi myš od Roco (popis).
40 komentářů
Už jste zkoušeli ovládání FREDem nebo ovladačem Digitrax (pracuje na LocoNetu)? Nyní by měl být na webu upgrade, který má umožnit plné využití s LocoNetem. Rád bych to vykoušel, mám kolejiště plně postavené na LocoNetu, ale Brno je trochu daleko (jsem z Prahy), než abych nabídl vyzkoušení u mne.
Honza
Ne Honzo, zatím nemáme k dispozici žádný ovladač LocoNetu a jeho pořízení v tuto chvíli pro nás není prvořadé. Až bude k dispozici, tak ho otestuji a o výsledky se samozřejmě podělím.
Z21 jsem si podrobně vyzkoušel. Perfektně funguje s LocoNetem (je třeba nainstalovat upgrade z webu http://www.z21.eu), je možné ji pak ovládat FREDy, což je výborné pro klubový provoz. Umožňuje i ovládání ovladačem Lenz LH 100. Když je pŕipojen FRED, má prioritu a tutéž mašinu v té době nelze ovládat tabletem nebo smartphonem, na tabletu/smartphonu v tom případě nefunguje ovládání jízdy, ale rychlost nastavená FREDem se zobrazuje. Je přitom možné třeba jednu mašinu ovládat tabletem, jinou FREDem (zkoušel jsem i tři FREDy zároveň), další MultiMausem a další Lenzem. Krásně funguje ovládání Taurusu z kabiny (funkce jednotlivých ovládacích prvků je na webu), včetně ovládání zvuků.
Děkuji za zprávu. Aktualizaci mám samozřejmě provedenu, takže na dalším provozním setkání si můžou naši zájemci LocoNet vyzkoušet. Zatím jen na centrále, nehodlám zdvojovat vedení signálu po layoutu.
Rozhodně doporučuji (pokud jste to ještě neudělali) si vyzkoušet ovládání z kabiny – přestože už dávno nepatřím mezi mladistvé, s chutí jsem si s tím pohrál. Nastudování návodu je ale nutné , když jsem to zkoušel bez toho, mél jsem dojem, že to nefunguje.
Roco přišlo se zjednodušenou verzí centrály, jejíž označení se (podle mne dost nešťastně) liší jen malým „z“ a nazývá se tedy „z21“ na rozdíl od „dospělé“ Z21. Pátral jsem po rozdílech a tady je odpověď přímo od Roco:
z21 na rozdíl od Z21:
chybí některé zásuvky (viz dále) a skříňka je bílá
nemá LocoNet
nemá CAN-Bus (ten zatím není ani u Z21, má u ní být až v druhé polovině letošního roku)
vypuštěna XpressNet zásuvka na zadní straně
zrušena zásuvka Sniffer-Bus
není výstup pro programovací kolej
není možné programování na provozní koleji(detaily v komentáři níže)není možné nastavovat výstupní napětí do kolejí.
Je tedy jasné, že je třeba aby si případný zájemce rozmyslel zda je vhodné šetřit a jít do z21. Je dobře pamatovat na dobrou zásadu starého angličana – nejsem tak bohat, abych si kupoval levné věci. Centrála z21 bude prodávána zřejmě jen v rámci některých start setů (některé start sety ale mají plnohodnotnou centrálu Z21, viz třeba nabídky na stránce http://www.ben-zerba.cz)
Doplňuji informace o bílé centrále z21:
Upraveno podle mzs níže.
I když centrála nemá samostatný výstup na programovací kolej, umožňuje programování dekodérů v lokomotivách na provozní koleji (režim POM). Pro přímé programování je třeba přepínačem odpojit zbytek kolejiště od programovací koleje nebo sundat ostatní lokomotivy (takže vlastně jen nejde programovat za současného provozu). Programování se provádí pomocí aplikace v telefonu nebo tabletu, případně na připojené MultiMaus.
Opravuji komentar pana Davida. Centrala z21 ma plnohodnotne prime,strankove a pom programovani a cteni CV!!! Jen nema programovaci kolej, coz neni na zavadu. Staci prepinac. Martin.
Vyplatí se tedy koupit již zmiňovanou lite verzi?
Pepisu:
Pro použití k běžnému domácímu kolejišti považuji bílou centrálu Roco z21 za dobrou volbou.
Umí bílá verze z21 přípřež bez nutnosti mít nastavenou na dekodérech stejnou adresu??
Děkuji
Pavle:
Dle videa ve článku si troufnu tvrdit, že pomocí tabletu umí stejně zprovoznit přípřež i bílá centrála z21 (tu nevlastníme). O srovnání rychlostí lokomotiv podle uživatelem změřených rychlostí se stará logika v tabletu a samotná centrála do něj nezasahuje – nemá ani jak.
Já tedy vlastním bílou verzi a funkce přípřeže by měla být dostupná. Nezkoušeli jste ale v aplikaci přidáním nového vlaku, kam by se nastrkaly vagony, které mají dekodéry na osvětlení, aby se rozžínal celý vlak najednou? Mně se vždy rozsvítí jen jeden. A kolikrát mi i aplikace spadne při vytváření nového vlaku, nebo se objeví bez funkcí.
Michale:
Vlaky ovládáme aplikací jen výjimečně, přednost mají červené Roco myši. Ojedinělé soupravy s osvětlenými vagóny řešíme pomocí společného CV 1 s lokomotivou, dají se pak ovládat z libovolného ovladače.
Režim soupravy mám v plánu vyzkoušet z pohledu využití přípřeže a postrku, tedy souběhu dvou rozdílných lokomotiv.
Potvrzuji, že méně běžné úkony nejsou v aplikaci úplně odladěné a občas dojde k nestabilitě aplikace.
………Bylo by to ideální, kdyby… Dvakrát se nám po jisté době provozu stalo, že centrála Z21 přestala spolupracovat s routerem, takže ačkoliv byly naše přístroje připojeny ke správné Wi-Fi síti, ovládací aplikace se přes ni nemohla spojit s centrálou. Nešlo tedy ovládat vlaky a museli jsme přejít na myši. ……..
Dobrý den, chci se Vás zeptat, protože máte s Z21 zkušenosti. Podle Vašeho článku se Vám stalo, že centrála přestala komunikovat s routerem. Ptám se co se v tomto okamžiku stalo s jízdou vlaku, zastavil se jako při nouzovém stopu nebo jel bez kontroly dál. Zajímá mě to z důvodu pořízení centrály. Díky Břeťa
Ahoj Břeťo.
Případ s přerušeným spojením nemusel být jen na cestě centrála – router, ale i v cestě Wi-Fi router – telefon (slabý router). Protože se chyba nikdy víckrát neopakovala, začali jsme věřit, že ji vyřešil update centrály nebo používání méně Wi-Fi zařízení současně.
Přerušený komunikační kanál se chová stejně, jako jiné centrály při odpojení drátového ovladače – dodává vlakům příkazy s poslední známou rychlostí a funkcemi. Vlaky nemají důvod zastavit.
Ahoj,
zkoušeli jste Z21 nahrát do dekodéru ZIMO zvukový projekt?
Ahoj Tomáši.
Zvuky do dekodérů jsme přes centrálu ještě nenahrávali. Centrálu budeme mít na na našem pravidelném provozním setkání. Až budu mít čím, tak ji můžu otestovat i v tomto ohledu.
Nepříjemným zjištěním u centrály Z21 je, že ačkoliv má vyveden samostatný výstup na programovací kolej umožňující souběžný provoz, nelze na centrále při programování zachovat provoz na hlavní trati. Při programování odpojuje DCC na hlavní trati i booster sběrnici.
Ahojte…
hodlam postavit vonku na zahrade kolajisko „G“ 1:22,5 a všetci mi radia tuto centralu Z21 ako cenovo dostupnu a dobru volbu, a ja sam sa neviem rozhodnut. celkova dlžka kolaji je okolo 145m s 3 vratnymi slučkami, takze ho musim rozdelit na viacere izolovane useky a pridat boostre nakolko prudovy vykon samotnej centraly je žalostných 3,2A :(
rozdelil som teda (planovane) kolajisko na 4 useky o priblizne rovnakej dlzky cca 35mna na kazdy planujem dat jeden 3A booster Lite od Roco celkovo je tam aj 16vyhybiek (zatim)
Viete mi prosim vas povedat ci je tato centrala dobrou volbou???
Dik Ludo
Ahoj Ludo.
Konkrétní odpověď ode mě nedostaneš. Těžko posoudím vhodnost centrály, na zahradě ji neprovozujeme a stejně ji nemám moc s čím porovnávat. Nám centrála Z21 funguje v klubu, takže proč by nešla použít i na zahradě.
Neznám sice proudové nároky vlaků G, ale rozdělení takto velkého kolejiště na zvlášť napájené úseky bude nutné. Výkon naddimenzuj pro předpokládaný počet souběžně jedoucích vlaků v úseku. Při výběru centrály přihlédni k tomu, že systém XpressNet (Roco, Lenz) při zkratu v jednom úseku zastaví celé kolejiště. Naopak u systémů LocoNet (Digitrax, Uhlenbrock) je běžné zesilovačem odpínat jen závadný úsek.
Centrálu vol hlavně podle parametrů, které od provozu vyžaduješ. Ať už zvolíš centrálu jakoukoliv, doporučuji použít zesilovače od stejné firmy.
David
Ahoj Davide,
Dakujem za odpoved, je mi jasne ze konkretne mi asi nikto neodpovie, len zbieram skusenosti a nazory. Ja osobne tiez nepoznam prúdove naroky lokomotiv G ono dost zalezi na tom ako su prevadzkovane s kolkými vagonmi na akom stupani s akym zrýchlenim atd. a od toho je priamo umerny aj prudový narok. Ale to sa skusim este popýtat priamo u prevadzkovatelov G železnice. Podla posledneho navrhu a korekcie, je v navrhu jedna Z21 a 3 boostrte Lite od Roco 3A alebo kompatibilne od Massoth 5A samozrejme 4 samostatne delene useky.Ale ako vravim vsetko je este len v stadiu navrhu takze este nevylucujem zmenu centraly (aj ked nerad). Ak padne volba na Roco system tak to bude komplet od tejto firmy aj za cenu zvysenia počtu boostrov a usekov.
este raz dakujem -(budem informovat o postupe)
Ludo
Mám male z21. Ovládání na tabletu je rozděleno na dvě poloviny (levá-pravá). Dá se obrazovka ovládání například kolejiště/výhybek nastavit na celou obrazovku a tím mít vše zvětšeno. Myslím fotku kolejiště kde umisťuji ovládání výhybek.
Děkuji za rady. Zdeněk Kříž
Ahoj Zdeňku.
Zkoušel jsem to na tabletu s Androidem. V režimu na šířku se mi to nepodařilo ale na výšku mám zobrazenu jen jednu obrazovku. Zkus v nastavení tabletu povolit a případně zaaretovat zobrazení na výšku.
Super návod Dekuju jen jsem buď špatně četl nebo bych doplnil ze ty konektory jsou rj10 a rj12…..jinak člověk lítá do obchodu vickrat
Ahoj Jirko.
Díky za postřeh, doplnil jsem druh konektorů k výrobě propojovacího kabelu do článku.
Ahoj Davide, není zač děkovat. mám ještě dotaz…po propojení z21 a roco kostky nejdou číst Cv..mate s tím v klubu nějaké zkušenosti? Fakt je ze kolejiste napájí jen z té roco kostky.., ze z21 ke koleji přívod nevedu.diky Jirka
Popravdě mě nikdy nenapadlo programovat lokomotivy jinde, než na programovací koleji zapojené do DCC centrály nezávisle na kolejišti. Nicméně můžu vyzkoušet, jak se přes různé zesilovače DCC signálu chová programování v režimu PoM. Ale až na dalším provozím setkání.
Chcem sa spytat da sa ovladat z 21 aj cez pocitac ? ak ano cez aky program
Ahoj Martine.
Centrálu Roco Z21 a z21 start (po odemčení síťových funkcí) lze ovládat programem z počítače. Praktické zkušenosti s tím ale nemám.
Na stránce podpory píší, že můžeš použít tyto programy:
Na diskuzi ještě kolegové zmiňují program JMRI.
Dakujem z toho JRMI som jelen a itrain som sistiahol ale zatial nemam odskusani a Dakujem za radu
Poradíte mi prosím jestli jde k centrále pouze speciální WLAN router, nebo můžu použít normální?
Ahoj Františku.
K centrále můžeš použít téměř jakýkoliv domácí router.
Když nebude připojení fungovat na první dobrou, je třeba v nastavení routeru zkontrolovat, zda přiděluje IP adresy tak, aby obsáhl i přednastavenou adresu centrály 192.168.0.111 a pokud ne, upravit jeho nastavení.
Dobry den nejde mi propojit pocitac z21 kuli ip adrese,jak a kde prenastavit, dekuji
Ahoj Michaeli.
Centrály Roco Z21, z21 i z21 start mají z výroby nastavenou adresu IP
192.168.0.111
. Router dodávaný k centrále přiděluje adresy (nejen tvému počítači) tak, že obsáhne i adresu centrály. S výchozím nastavením originálního routeru a centrály není třeba nic nastavovat, stačí do stejné sítě připojit počítač. V tomto stavu doporučuji i provést aktivaci centrály z21 start pro síťové funkce, bez nichž síťově k centrále připojíš jen program údržby centrály.Je mnoho možností, kde může být chyba. Můžeš mít svůj router nebo originální přenastavený tak, že adresy nepřiděluje v rozsahu zahrnující adresu centrály – pak by bylo vhodné mu změtnit rozsah. Také můžeš mít na routeru vypnuté DHCP, adresa může být v kolizi s jiným zařízením, není na whitelistu a spousta dalších důvodů, která mě teď nenapadla. Také může být změněná výchozí IP adresa na centrále, což silně nedoporučuji (snad jen kdyby bylo třeba, nevím proč, mít v jedné síti více z21). Začni kontrolou IP adresy svého počítače (
192.168.0.něco
), pak se podívej do nastavení routeru, jaká zařízení má připojená.David
Dobrý den, píšete, že bez doplňku nelze napřímo použít zesilovače jako Spax. S jakým doplňkem to možné je?
Ahoj Matěji.
V současné době se signál LocoNet převážně schovává do 6 žilového kabelu ukončeného konektory RJ12 6p6c. Samotný LocoNet je v pinech 3 a 4 (spojené) oproti zemi v pinech 2 a 5 (spojené). Zbývající dva piny 1 a 6 se používají pro napájení. Buď mezi nimi je DCC signál využitelný pro synchronizaci zesilovačů a po usměrnění i k napájení ovladačů, tj. „Loconet B“ (jako Booster, zesilovač), nebo pouze stejnosměrné napětí +12 V určené jen pro ovladače, tj. „Loconet T“ (jako Throtle, ovladač), v tomto případě jsou piny 1 a 6 spojené a napětí +12 V je proti zemi v pinech 2 a 5. Centrála Roco Z21 má pouze „Loconet T“.
Zařízení, které spojí DCC signál pro zesilovače a libovolný LocoNet kabel do jednoho „LocoNet B“, se jmenuje RSCLD (Railsync Current Limiting Device). Zajistí synchronizaci zesilovačů a omezí proud do kabelu pomocí dvojice rezistorů 27 R / 10 W na každém výstupu, aby případný zkrat nespálil tenké vodiče. Některé obchody toto prodávají jako stavebnici.
David
—
Děkuji
Zdravím, mám otázku ako sa dá centrála Z21 rozobrať? Myslim ako sa dá dotať dovnútra k základnej doske? Zatial som na nič neprišiel, žiadne šrobky, západky. Násilie nechcem použiť a vidim na vašich stránkach dosku Z21 vybratú. Strejda Google neporadil nič. Dik za nejaky nvod.
Ahoj Jozefe.
Zespodu krabice opatrně odlep čtyři gumové nožky. Pod nimi jsou vruty držící horní a spodní díl krabičky pohromadě. Jejich vyšroubování ti ukončí záruku a zpřístupní elektroniku uvnitř.
David