O nás

Snaha o co největší přiblížení modelu železnice k realitě, ať už jde o vzhled stanic, vedení tratě, provozované soupravy i ztvárnění provozu, nás přiměla k tvorbě kolejiště složeného z jednotlivých napojitelných částí – modulů. Jejich výhodou je i kompaktnost při skladování a rozložení časových i finančních zdrojů modelovaného celku.

S těmito poznatky jsme 3. března 2011 založili klub pod názvem Moduly Brno.

Tématem budovaného modulového kolejiště je modelové ztvárnění skutečných navazujících jednokolejných tratí čísel 255 (Zaječí – Hodonín), 256 (Čejč – Ždánice) a 257 (Mutěnice – Kyjov). Na provozních setkáních přednostně ztvárňujeme skutečný provoz v časovém výseku let 1965-1980. Tomuto období přizpůsobujeme i vozový park. Skutečné budovy znázorňujeme v designu odpovídající dané epoše nebo předchozím doloženým stavem. Pro moduly, které se s motivem tratě neshodují, je vyčleněna odbočná větev tak, aby se mohli připojit i modeláři budující tratě jiné.

Pro sjednocení práce jsme vyšli z norem klubu Zababov a vytvořili si normy vlastní. Naše moduly lze mechanicky spojovat i s cizími, na klubových provozních setkáních si však řízení jízdy vlaků řešíme po svém. Jezdíme ve výšce 1,0 metru. Upřednostňujeme krajinu typickou pro naše tratě, rovinu s mírným náspem, čemuž odpovídá i většina normovaných čel tvaru PP. Moduly realizujeme pomocí stavebnic vyráběných přesnou technologií pálení a formátování.


Pro další zájemce se snažíme se být co nejvíce otevření. Pokud tě naše práce zaujala a přemýšlíš o spolupráci, můžeš nás kontaktovat e-mailem (níže) nebo přijít na náš občasný sraz, který se koná v hospůdce Slunečnice v Brně-Černovicích. Inspirací pro stavbu mohou být volná témata z našich tratí.

Překážkou rozhodně není, pokud doma modelaříš v jiném měřítku, než TT. V našem klubu najdeš i příznivce jiných měřítek a další kolegy, kteří se modelové železnici věnují jen okrajově. Přispět lze nakonec i jinak, než stavbou samotného modulu.

Pro tvorbu modulů jsme zvolili měřítko TT, protože většina z nás měla při zakládání klubu modely právě v tomto měřítku. Pro nedostatek zájemců moduly v jiném měřítku zatím neděláme.

Chcete-li se o nás dozvědět více, přečtěte si články Historie klubu a Jak fungujeme nebo se nám ozvěte.

Kontakt

Předsedou klubu je Tomáš Cádrik.

klub@modulybrno.cz


Mapa projektu

Boduly Brno - mapa
mapa

Po čem už vlaky jezdí

mapa 06/2019


Logo Moduly Brno
velké logo pro tisk

Další verze loga

(určeny jen pro specifické použití)