Aktivace z21 start

Bílá centrála Roco z21 start potřebuje k aktivaci síťových funkcí dokoupení aktivačního kódu. Protože postup aktivace se skládá z několika kroků, je pro začátečníky určitě lepší projít ji za pomoci komentovaného návodu, nejlépe ve formě videa. Tento článek berte jako neoficiální překlad původního návodu (v němčině).

Centrála z21 start nahrazuje dříve dodávanou centrálu z21, která měla síťové funkce povolené, ale již dostupná není. K centrále z21 start si tak musíte aktivační kód síťových funkcí dokoupit zvlášť. Prodává se buď s malým routerem (Roco 10814) nebo samostatně jen kód (Roco 10818) – když chcete použít router vlastní. Bez aktivace síťových funkcí můžete centrálu použít jen pro ovládání vlaků a příslušenství pomocí kabelem připojených ovladačů standardu XpressNet, například pomocí Roco Multimaus. Po aktivaci můžete navíc přes připojený router ovládat kolejiště pomocí chytrého telefonu, WLANmaus nebo počítače.

Centrálu dostanete obvykle ve startsetech od firmy Roco většinou s vlaky ve velikosti H0. Pokud modelujete jiné měřítko nebo startset nechcete, můžete ji sehnat méně oficiální cestou, například já jsem ji sehnal na Aukru novou, zřejmě vybalenou z nějakého startsetu.


Videonávod


Návod ve zkratce

 1. Stáhnout program údržby (z21.eu),
 2. připojit počítač k centrále přes router,
 3. spustit program údržby, zjistit sériové číslo centrály,
 4. na webu (roco.cc) ze sériového čísla centrály a odemykacího kódu vygenerovat aktivační kód,
 5. v programu údržby zadat aktivační kód do centrály.

Záludnosti

Pokud použijete vlastní router, dejte si pozor, aby přiděloval adresy v adresním prostoru, kde se nachází výchozí nastavení centrály, tedy aby obsáhl i IP adresu 192.168.0.111. Zapojil jsem totiž centrálu ke starému routeru, kde byla brána (Default Gateway) nastavena na adresu 192.168.1.1, od níž DHCP na výchozí adresu centrály nedosáhne. Musel jsem změnit bránu na 192.168.0.1 a rozsah přidělovaných adres 192.168.0.100 – 192.168.0.199, pak adresu centrála dostala. Zde pozor, abyste si při tomto postupu neodpojili jiné zařízení ve své síti, které spoléhá na nějakou pevnou adresu (například tiskárna), nicméně většina zařízení dostává adresu dynamicky, ty bude stačit vypnout a zapnout.

Výchozí IP adresu centrály můžete po připojení programu údržby i změnit. Pozor ale při pokusu připojit nový ovladač (telefon, bezdrátovou myš), adresu musíte zadat ručně i do něj.

Příspěvek byl publikován v rubrice Elektronika se štítky , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

4 Responses to Aktivace z21 start

 1. Břetislav napsal:

  Dobrý den, prosím Vás, na jaře přišel na trh: „WI-FI Multimaus, BEZDRÁTOVÝ WLAN ovladač / ROCO 10813“, chci se zeptat v případě jestli ho někdo v klubu vlastní zda už vyšla v aktualizacích „ČEŠTINA“. Děkuji Břeta

 2. David napsal:

  Ahoj. Bezdrátových myší máme přes deset, všechny v češtině. K aktualizaci je třeba program z webu výrobce.

 3. Jan napsal:

  Dobry den prajem,prosim vas,vo videu som videl program ktory mate v telefone roco z21. Mam ho stiahnuty v tablete. Ako sa da stiahnut ceska verzia tohto programu. Dakujem za odpoved.

 4. David napsal:

  Ahoj Jane.
  Žádná česká verze programu není. Je jen jedna verze, která obsahuje několik překladů dohromady. Jazyk v programu změnit nelze, nastaví se dle jazyku telefonu/tabletu. Nepřeložený jazyk (třeba slovenština) je nahrazen výchozím, angličtinou. Jestli chceš mít program v češtině, musíš i jazyk tabletu přepnout na češtinu.

  Případně si napiš na podporu Roco. Také se domnívám, že by většina slovenských uživatelů ocenila spíše češtinu, než angličtinu, když už není k dispozici slovenská verze.

  Doplnění:
  Pro Android vyšla nová aplikace, Z21, která na rozdíl od staré aplikace Z21 mobile uživatelskou změnu jazyka umožňuje. Překlad není dokonalý, ale třeba se časem zlepší.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *