Aktivace centrály Roco z21 start

Bílá centrála Roco z21 start potřebuje k aktivaci síťových funkcí dokoupení aktivačního kódu. Protože postup aktivace se skládá z několika kroků, je pro začátečníky určitě lepší projít ji za pomoci komentovaného návodu, nejlépe ve formě videa. Tento článek berte jako neoficiální překlad původního návodu (v němčině).

Roco z21 start – nutno odemknout pro síťové funkce
Roco z21 – odemčená z výroby, dodávaná i s routerem

Centrála z21 start je levnější variantou k centrále z21, která má síťové funkce z výroby povolené. K centrále z21 start si však musíte aktivační kód síťových funkcí dokoupit zvlášť. Aktivační sada se prodává buď s malým routerem (Roco 10814) nebo samostatně jen kód (Roco 10818), když chcete použít router vlastní. Cenově jsou sady podobné, vynecháním routeru moc neušetříte. Bez aktivace síťových funkcí můžete centrálu použít jen pro ovládání vlaků a příslušenství pomocí kabelem připojených ovladačů standardu XpressNet, například pomocí Roco Multimaus. Po aktivaci můžete navíc přes připojený router ovládat kolejiště pomocí chytrého telefonu, WLANmaus nebo počítače.

Centrálu dostanete obvykle ve startsetech od firmy Roco většinou s vlaky ve velikosti H0. Pokud modelujete jiné měřítko nebo startset nechcete, můžete ji sehnat méně oficiální cestou, například já jsem ji sehnal na Aukru novou, zřejmě vybalenou z nějakého startsetu.


Videonávod


Návod ve zkratce

  1. Stáhnout program údržby (z21.eu),
  2. připojit počítač k centrále přes router,
  3. spustit program údržby, zjistit sériové číslo centrály,
  4. na webu (roco.cc) ze sériového čísla centrály a odemykacího kódu vygenerovat aktivační kód,
  5. v programu údržby zadat aktivační kód do centrály.

Záludnosti

Pokud použijete vlastní router, dejte si pozor, aby přiděloval adresy v adresním prostoru, kde se nachází výchozí nastavení centrály, tedy aby obsáhl i IP adresu 192.168.0.111. Zapojil jsem totiž centrálu ke starému routeru, kde byla brána (Default Gateway) nastavena na adresu 192.168.1.1, která adresu centrály nezahrnovala. Musel jsem změnit bránu na 192.168.0.1, která již adresu centrály ve svém rozsahu obsahuje.

Výchozí IP adresu centrály můžete po připojení programu údržby i změnit. Znamená to ale také, že při pokusu připojit nový ovladač (telefon, bezdrátovou myš) musíte změněnou adresu centrály zadat ručně i do každého nich. Nedoporučuji.

11 komentářů

Dobrý den, prosím Vás, na jaře přišel na trh: „WI-FI Multimaus, BEZDRÁTOVÝ WLAN ovladač / ROCO 10813“, chci se zeptat v případě jestli ho někdo v klubu vlastní zda už vyšla v aktualizacích „ČEŠTINA“. Děkuji Břeta

Ahoj. Bezdrátových myší máme přes deset, všechny v češtině. K aktualizaci je třeba program z webu výrobce.

Dobry den prajem,prosim vas,vo videu som videl program ktory mate v telefone roco z21. Mam ho stiahnuty v tablete. Ako sa da stiahnut ceska verzia tohto programu. Dakujem za odpoved.

Ahoj Jane.
Žádná česká verze programu není. Je jen jedna verze, která obsahuje několik překladů dohromady. Jazyk v programu změnit nelze, nastaví se dle jazyku telefonu/tabletu. Nepřeložený jazyk (třeba slovenština) je nahrazen výchozím, angličtinou. Jestli chceš mít program v češtině, musíš i jazyk tabletu přepnout na češtinu.

Případně si napiš na podporu Roco. Také se domnívám, že by většina slovenských uživatelů ocenila spíše češtinu, než angličtinu, když už není k dispozici slovenská verze.

Doplnění:
Pro Android vyšla nová aplikace, Z21, která na rozdíl od staré aplikace Z21 mobile uživatelskou změnu jazyka umožňuje. Překlad není dokonalý, ale třeba se časem zlepší.

Dobrý den, vlastním centrálu s routerem a chci se zbavit routeru. Jak mám odpojit router od centrály aby si někdo jinej mohl ten router na jinou centrálu připojit? Dekuji

Ahoj Sorkaři.
Router ze sady Roco je univerzální, nemá žádné speciální nastavení kvůli centrále. Stačí ho odpojit od kabelů a s napájecím adaptérem prodat.

Pro výchozí nastavení Wi-Fi hesla můžeš u zapnutého routeru stisknout zapuštěné tlačítko Reset. Výchozí heslo k Wi-Fi z osmi číslic je napsané zespodu routeru, výchozí heslo do nastavení je napsané v manuálu. Továrním nastavením se asi změní název Wi-Fi sítě (nebude začínat na Z21), ale to jde v nastavení zase změnit.

David

Dobrý den, zkoušel jste aktivaci programem Z21 updater android ?
Nemám počítat,tak bych to chtěl aktivovat z tabletu.
Děkuji Jenda

Dobrý den, tak jsem vyzkoušel aktivaci z21 start programem Z21 updater na tabletu android, jednoduché a intuitivní.
Jenda

Dobrý den,snažil jsem se odblokovaz Z21 start,zadal jsem kódy a vyskočí na mě toto hlášení
Váš aktivační kód již byl použit pro z21Start se sériovým číslem CONSTZ21SERNR
Jak mám dál postupovat?
Děkuji za odpověď Honza

Ahoj Honzo.
Můžeš vadné zboží reklamovat u svého prodejce.

David

Napsat komentář