Několikrát jsem na veřejných diskuzích avizoval naši snahu oprostit se od zaběhaných tradic a vydat se vlastní cestou, co se týče uchycování nohou na moduly. Článek nemíním rozvíjet do obšírnosti, protože slovem se to popsat nedá, k vidění a osahání to bude zde na pátém provozním setkání (červen 2013). Takže kdo budete chtít, nepouštějte se do planých diskuzí, zbytečně neteoretizujte a přijďte se na to podívat.
O co vlastně jde, a co nás k tomu vedlo. Vyrábíme si stavebnice modulů vlastní cestou pro potřeby své a svých přátel. Avšak palčivým problémem pro nás byla výroba držáku. Ze všech doposud známých metod uchycení nohy na modul je samozřejmě právem nejužívanější osvědčený dřevěný svorník. Noha se do něj jen zasouvá a dotáhne se křídlová matka, a je hotovo. Jenže tento držák bezvadně funguje jen v případě, že je vyroben naprosto precizně. Zkoušeli jsme je skládat z lepených proužků překližky, ale nikdy jsme nedosáhli stoprocentní funkčnosti celé vyrobené série. I tak s tím bylo celkem dost trápení a nával nových vyrobených modulů nás donutil výrobu tohoto držáku přehodnotit.
Dali jsme si následující požadavky:
- nový držák musí pasovat na naše stávající hliníkové nohy, tedy profil 20 × 20 mm, bez jejich jakékoliv úpravy kvůli jejich možnému použití v původních svornících
- držák musí být snadno vyrobitelný i pro méně vybavené kolegy
- většina jeho komponent musí jít koupit jako hotový díl, nebo jako snadno zpracovatelný polotovar, který nevyžaduje speciální technologii úprav
- musí být levnější, nebo alespoň nesmí být dražší
- musí jít zabudovat do stávajících modulů s původními držáky, též musí jít do jakýchkoliv modulů
- pak jsme objevili ještě pár výhod, které zlepšili celkový dojem, čtěte dále
A zdá se, že se nám to povedlo. Volba padla na výrobu šachty, do které se noha jen zasune, a je hotovo. Tedy žádné dotahování křídlovek a tím otlačených prstů, žádné hledání matic a podložek vytřepaných po cestě, a hlavně – obrovská úspora času při montáži a demontáži layoutu.
Princip je prostý
Je použita běžná plastová koncovka hliníkového profilu. Do ní je vyvrtán otvor a vlepen neodymový magnet.
Dále je použit speciální hliníkový profil, do kterého jde zasouvat snadno ale těsně hliníkový profil nohy. Ten je shora uzavřen čtvercem vystřiženým z běžného železného plechu. Plech má rozměry vnějšího obvodu šachty.
Noha v šachtě drží parádně a nekvedlá. Tedy nekvedlá o nic víc, než noha ve svorníku. Jistý rozkyv jsme zaznamenali u všech druhů nohou a držáků, se kterými jsme přišli do styku, a to nejen v našem klubu. Ale každý zkušený modulář ví, že když se sestaví layout, moduly se drží vzájemně mezi sebou a celek je velmi stabilní.
Dělali jsme mnoho pokusů a zkoušeli různé metody. Určitě nefunguje jakákoli teorie, dokud se nezkusí. K neodymům bych řekl tolik, že nestačí zvážit nohu a použít magnet o nejbližší vyšší prodávané síle. Dále nelze použít k jejich lepení jakoukoli technologii, která produkuje teplo, protože teplem magnet ztrácí sílu, takže plechovky s pryskyřicemi nechte zavřené a tavné pistole v klidu zase vypněte.
A jak vlastně hliníkovou šachtu do modulu nainstalovat? Jednoduše, já kupříkladu na svých modulech předlabu všechny svorníkové držáky tak, aby do nich šla vložit šachta nohy. Tu vlepím, křídlovku svorníku nahradím matkou s pérovkou a navždy utáhnu. Do nových modulů je vhodné šachtu obalit dřevem a po té vlepit, nebo přišroubovat. Myslím ale, že lepení stačí, sám mám na modulech svorníky pouze vlepované Patexem Wood, a dosud nepovolil žádný.
Je tam jedno úskalí. Šachtu zaklopenou plechem musíte shora jistit proti průchodu nohy šachtou. Stačí opět vlepit čtverec překližky. Nemusí se to dělat pouze tam, kde se konec šachty opírá o dřevěnou konstrukci modulu.
Držák je dobře vyrobitelný, je levnější, není náročný na přesnost výroby, protože ta je dána profilem šachty a hlavně šetří prsty a čas při stavbě layoutu.
Magnetické držáky – dovětek
Tak jsem po zdárném výzkumu přezbrojil všech svých zatímních 12 modulů na nové magnetické držáky nohou. Staré přišly oddlabat, jelikož byly jen vlepované. Ale i tak to byla celkem dřina, protože Pattex je opravdu festovní lepidlo. No a nové držáky jsem též pouze vlepoval. Jen u starších modulů, kde jsem měl připravené šrouby v bočnicích, jsem je využil k podpoře držáků.
Držák je pouze olepený překližkovými proužky, žádné vruty. A drží to jako čert.
Tam, kde byly předchystané šrouby, jsem odřevěněný držák nejprve nalepil na základnu s otvory, aby se dal vlepit a přišroubovat na místo.
V místech, kde se mi podařilo s původním držákem odtrhnout i dýhu z modulu, jsem držák lepil tavným lepidlem a ihned zajistil matkami. I tavné lepidlo na čisté překližce drží hodně solidně.
Přípravu se šrouby mám i v jednom rovném modulu
No a v novějších modulech, kde jsem už šrouby nedával, jsem držáky vlepil přímo do rohů.
Modul se tím parádně zpevnil.
Oni totiž ty naše původní držáky slepované z vrstev neměly moc přesnou hranu, která by šla využít jako pravý úhel. Proto mi mnohde držely pouze za přilepenou základnu. Aspoň se daly dobře oddlábnout.
Dobře olepená šachta magnetického držáku má strany přesně pravoúhlé díky hliníkovému profilu. To je velká výhoda při jejich výrobě. Není nutná nijak zvlášť přesná práce ani žádná běžně nedostupná technologie. Tento držák si doma může splichtit v podstatě každý bez náročného strojního vybavení a přitom ve výsledku se mu dostane precizní a jednoduchý úchyt pro modulové nohy.
Jen připomínám, že držák je určen pro hliníkové nohy a šachta má celkovou vnitřní světlost o půl milimetru větší, nežli jsou obvodové rozměry nohy.
Další informace o tom, jak to funguje, zveřejním asi až po našem jezdícím setkání v Žebětíně, moduly doma na nohou sestaveny mám.
Jen pro zajímavost, jeden rovný čtyřnohý modul postavím bez jakéhokoliv spěchu, bez použití nástrojů, bez doplňování ztracených křídlovek a podložek a bez otlačených prstů do deseti vteřin. A za stejnou dobu ho zase i rozeberu. A kvůli tomuhle jsem to celé dělal.
Pro Moduly Brno zpracoval MirekTT
Související články:
- Zabudování držáku noh do modulu
- Další možnosti uchycení noh
- Rektifikačních šrouby
- Prodloužení hliníkových noh z 1000 na 1300 mm
2 komentáře
Zdravím,
chtěl jsem se zeptat, jaké nyná po roce používání máte zkušenosti s magnetickým upevňováním nohou? šli byste do toho znovu, anebo se původní předpoklady nenaplnily a objevily se nějaké slabiny?
Díky za odpověď
Pavel
Dnes už jiné držáky pro nové moduly ani nevyrábíme. Naopak jsme přizpůsobili výrobu modulů tak, aby do nich magnetický držák zapadl přímo a odpadla tak výroba dřevěného opláštění. Někteří členové uvažují i o výměně stávajících držáků na hotových modulech, jak to udělal Mirek.