Prodlužka na nohy modulu

Prodlužka na nohyVčera jsme řešili kompatibilitu dvou norem výšek modulů (jejich kolejnic) nad zemí pro případná setkání s jinými moduláři. Naše základní délky nohou jsou koncipovány pro výšku modulu 100 cm. Pro druhou používanou výšku (130 cm) je třeba prodloužení.

Po debatě jsme se shodli na principiálně nejjednodušší a nejlevnější variantě prodloužení vložením mezikusu. Ten má celkovou délku 30 cm. Skládá se z cca 29 cm dlouhé trubky používané na nohy (čtvercový průřez 20 × 20 mm, stěna 2 mm), dvou koncovek se závitem a jednoho šroubu nebo závitové tyče. Šroub je k jedné z koncovek připojen napevno (přilepený, zalitý epoxidem, dotažený matkou a podobně).

Instalace je jednoduchá. Stačí vytáhnout stávající rektifikační šroub (spodek nohy), našroubovat prodlužku a šroub nasadit na ni.

Prodlužka na nohy

Na devátém provozním setkání jsem tento svůj vynález kolegům prezentoval naživo. S prodlouženýma nohama je modul méně stabilní. Prodloužení i zkrácení všech noh trvá poměrně dlouho. Nohy jsou v místě spoje zalomené kvůli nepřesně osazené matce v koncovce, vypadá to hrozně. Účel by však asi plnily, při více spojených modulech se zvýší stabilita. Nicméně po prohlídce modulu ve výšce 130 cm jsme se jen utvrdili v tom, že zůstáváme na niveletě 100 cm.

 

Prezentované řešení vypadá jednoduše, ale výsledek za to nestojí.
Nedoporučuji jít touto cestou.

 

Související články:

 

3 komentáře

Dobře promyšleno. No někteří moduláři jezdí ale na obou normovaných výškách, k tomu slouží „kopec“, moduly se svažující se tratí, takže se z 1300 mm klesne na 1000 mm. Přitom nahoru se pak jezdí s přípřeží-postrk.

Ahoj Jirko. O modulovém kopci samozřejmě víme, ale zatím u nás nemá uplatnění. Prodlužkou noh jsme chtěli zvýšit kompatibilitu. Tomuto řešení předcházelo několik návrhů, ale po konstrukční stránce se tento jeví jako nejjednodušší a dostatečně spolehlivý.

Ahoj, vidím že myšlenkové pochody máme stejné, jen koncovky jsme použili kovové. Držím palec.

Napsat komentář