Rektifikace, neboli výškové stavění modulových nohou

V podstatě každý železniční modelář, nejen provozovatel modulů, je postaven před problém ustavení svého panelu, modulu nebo soumodulí do vodoroviny, a moduláři jezdící na setkání navíc i do přesné výšky. Pro domácí kolejiště není až tak moc nutné provádět na podpěrách, nohách apod. možnost výškového ustavení. Ale na modulových setkáních, které leckdy probíhají v sálových objektech s nerovnou podlahou, je to prvek více než nezbytný.

Jak už jistě všichni víte, my v brněnském modulovém klubu využíváme pro své moduly hliníkové nohy nařezané z profilu 20 × 20 × 1 mm, do kterých je zaražena plastová koncovka s vestavěnou matkou M8.

dsc03380

dsc03381

Jako rektifikační prvek je pak použit pozinkovaný šroub M8 × 80, který má šestihrannou hlavu zalitou pryskyřicí do deklíku od PET láhve.

dsc03383

Toto řešení je výhodné ze dvou hledisek. Za prvé je velmi levné a dostupné všem, za druhé je deklík velmi šetrný ke všem druhům podlah a nezanechává na nich ani po šoupání žádné stopy.

dsc03384

Po různých možnostech a variantách odezřených u jiných klubů jsme toto řešení zvolili proto, že je výroba těchto šroubů jednoduchá a relativně čistá a šroub jde též s velkou výhodou použít i na spojování modulů mezi sebou. Odpadá tedy pracné řezání a začišťování závitové tyče a nutnost pořídit podložku a křídlovou matku na obě strany šroubu. Dále použití deklíku vylučuje použití jakéhokoliv nástroje nutného na jeho utažení. Šroub při spojování stačí chytit za deklík a z druhé strany dotáhnout křídlovku. Toto řešení značně urychluje a zjednodušuje montáž a bourání layoutu na setkání.

dsc03385

Na zalití deklíku lze použít v podstatě jakoukoliv pevnou licí hmotu. My používáme obyčejný Epoxy 1200.

dsc03386

Důležité však je, jaké použijete deklíky. V zásadě existují dva typy, tedy z vnitřní strany hladké a s výztuhou.

dsc03387

dsc03388

Rozdíl mezi nimi je ten, že ty hladké lze zalévat bez použití přípravku. Do nich lze šroub pouze postavit na hlavu a nechat ztuhnout. V těch s výztuhou už šroub stát nebude, musí se použít přípravek.

dsc03389

Na menší množství postačí deska s otvory a závity. Avšak závit musí deskou procházet kolmo. Na stůl se pak naskládají dle polohy otvorů deklíky, naplní se pryskyřicí a do nich se postaví šrouby uchycené v přípravku. Deklíky se pod šrouby už jen rozmístí, aby byly šrouby přesně uprostřed.

dsc03390

Nebo se může použít přípravek s přesně svrtanými otvory a zahloubeními pro deklíky. Je náročnější na výrobu a lze ho též dobře použít.

dsc03391

dsc03392

Deklík se plní pryskyřicí před vložením šroubu zhruba do výšky 2 mm pod okraj.

dsc03393

Není nijak kritické, zdali nedolijeme, nebo bude pryskyřice „na kopec“. Konkrétně epoxid 1200 se nijak nesnaží přetékat a zůstává navršen, a při tuhnutí se nesmršťuje.  Jen dodám, že nedolité šrouby je lepší použít na nohy, ty dolité až přelité jsou zase lepší na spojování modulů.

Vzhledem k rozmanitosti deklíků se lze snadno odlišit od kolegů a mít tak lepší přehled o svých věcech na setkáních. Lze se také domluvit a v rámci klubu používat jednotné barevné schéma šroubů, mít je třeba ve společném majetku a na setkáních s jinými kluby tak být snadno rozlišitelní.

Příště si třeba povíme něco o držácích nohou na modulech.

Související články:

Napsat komentář