Kolejivo TT do programu XTrackCAD

Kolejové plány zpracovávám mimo jiné i ve volně stažitelném programu XTrackCAD, někdy též xtrkcad. Instalace programu však nezahrnuje aktuální a kompletní nabídku kolejiva modelové velikosti TT. Chybějící koleje jsem si dokreslil a dávám je k dispozici.

Každé kolejivo se v programu načítá jako samostatný soubor. Lze používat i více druhů kolejí dohromady. Připravil jsem balíček několika samostatných souborů, které pokrývají současnou nabídku prodávaných kusových kolejí v měřítku 1:120TT.

kolejivo Kuehn - příklad

Stažení souboru

obsahuje

 • Tillig – profilové kolejivo
 • Tillig – profilové kolejivo s podložím
 • Kuehn – profilové kolejivo (doprodej)
 • Roco – profilové kolejivo (nahrazuje Kuehn)
 • Hornby – profilové kolejivo
 • BTTB – plechové kolejivo
 • DK model – profilové kolejivo TTe

aktualizace 2. 12. 2022
– Hornby – nové kolejivo TT:120

Postup instalace

 1. Stáhněte si archiv ZIP, odkaz uveden výše.
 2. Otevřete archiv ZIP, obsahuje soubory s příponou .xtp.
 3. Přesuňte tyto soubory do složky, kde mohou zůstat.
  Pokud chcete, můžete je dát k ostatním souborům do složky params, nachází se například: C:\Program Files\XTrackCAD\share\xtrkcad\params
 4. Spusťte program XTrackCAD.
 5. V programu vyberte menu „File“ a v něm položku „Parameter Files …“.
 6. Klepněte na tlačítko „Browse …“ a vyberte soubor, který jste předtím nakopírovali.
 7. Klepnutím na jiný typ kolejí v seznamu a následně na tlačítko „Unload“ můžete jiné koleje z nabídky skrýt.
 8. Potvrďte nabídku klepnutím na tlačítko „Ok“.

Aby se koleje v nabídce zobrazily, je třeba mít nastaveno měřítko na TT a také požadovaný rozchod, obvykle standardní 12 mm („Options“ > „Layout …“). Pro jiné rozchody bude navíc potřeba nahradit soubor xtrkcad.xtq ve složce programu, upravený soubor podporující dostupné rozchody v TT je přiložen v archivu ZIP.

Budu rád za zpětnou vazbu, hlášení případných chyb a námětů.

David, Moduly Brno


12 komentářů

Jak na XTrackCAD v angličtině, dobrá by byla čeština.
Zatím se jen snažím pracovat v CADu a určitě to musí být paráda,ale je tu jazyková bariéra,která zdržuje.
Koleje jsem nainstaloval dle postupu,ale chci dát výhybku a musím znovu zadat parametry??
Děkuji Roman

Romane, jaké parametry u výhybky?

Pokud je výhybka v seznamu, tak na ni klikneš, kurzorem najedeš na místo, kde má být, klikneš a táhneš na cílovou polohu. K neukončené trati se přilepí, klikáním myši s držením klávesy Shift měníš napojený konec.

Pokud výhybka v seznamu není a doplňuješ si ji sám (na poněkud nepohodlné výpočty bodu odbočení přes sin a cos už mám program), tak se zařadí na konec všech kolejí a lze ji do některého souboru kolejí uložit.

Program do češtiny nepřeložím, není jak. Veškeré texty jsou uloženy přímo v EXE souboru.

Děkuji,
neměl jsem nastaveno měřítko TT a tudíž jsem neměl ani seznam kolejiva.
A teď mám kolejiště a mohu vypustit na trať vlak,ale jak?
Děkuji Roman

Nevím, Romane. Program slouží jen k navrhování tratí, ne k simulaci jízdy vlaku. Umí vložit i nějaké další objekty, ale nikdy jsem je nepotřeboval, zatím jsem si vždy vystačil s obdélníky a kolečky. Možná nějaké rekvizity jako doplněk ke kolejím ještě nakreslím, ale slibovat to nebudu.

Davide,
nechci aby jsi něco doplňoval, jen jsem si všiml, že na konci lišty nabídek je lokomotiva a myslel jsem si, že se dá vpustit na trať pro kontrolu průjezdnosti. I tak děkuji je to super. Ještě se poperu s výškovým rozdílem a jestli najdu souhrn použitého kolejiva.

Ještě jednou děkuji a přeji vše jen to nejlepší v roce 2015.

To poslední rozhodně není lokomotiva. Podle kolejiva je to buď koncová kolej nebo most. Najeď nad to kurzorem a objeví se popisek.

Výšky řeším jen pokud jsou potřeba změnou umístění do vrstvy, abych si mohl zobrazit jen konkrétní patro. Jinak kreslím v rovině a výšku si jen představím.

Existuje k programu manuál v češtině? Nebo alespoň základní popis jak vůbec program funguje?

Ahoj Libore. O žádném manuálu v češtině nevím. Učil jsem se s ním zacházet metodou pokusů a znám ho jen natolik, abych byl schopen pospojovat pár kolejí. Uznávám, že ovládání není úplně nejjednodušší. Nicméně nějaký popis jak se nastaví velikost stolu, změní měřítko, vybere kolejivo a postaví první ovál s výhybkou bych mohl sepsat. Ale dnes mi to asi nevyjde.

Ahoj. Dostal jsem se až k práci s kolejivem a jsem asi v koncích. S vybranou kolejí nedokážu manipulovat, na ploše nedrží, je znázorněna modrými linkami, které s v případě výhybky rozpadají atd.
Libor

Když chci položit kolej do plánu, klepnu na její symbol, klepnu do plánu, posunu na místo určení a stisknu Enter. Pokud se připojí k jiné koleji, můžu klikáním se Shiftem měnit napojený konec, potom opět Enterem potvrdím.

Nic se mi nerozpadá. Koleje jsou sice uloženy jako soubor jednotlivých křivek, ale nevím, proč by neměly držet pohromadě.

Dnes jsem kolejivo nainstaloval a funguje i v linuxové verzi XTrkCadu (konkrétně Kubuntu – Ubuntu s prostředím KDE-Plasma 5).
Super, díky moc

Napsat komentář