Dílna 8

img_2067-medium Proxxon – řezačka polystyrenu

V rámci mého nynějšího působení dostala se mi pod ruku tato všem dobře známá řezačka polystyrenu.

 

Otázka řezání pěnového polystyrenu a styroduru je pro nás vláčkaře velmi aktuální. Většinou potřebujeme řezat díly z velkých ploten, nebo naopak malé dílky pro drobné stavby. Za tímto účelem si většina z nás dle možností postavila řezačku po domácku, jako například já, kterou jsem popsal v minulém díle seriálu Dílna.img_2070-mediumŘezačka se dodává v rozloženém stavu. Její sestavení je jednoduché a vyžaduje pouze malý křížový šroubovák.

img_2071-mediumZákladnu tvoří plastová krabice s vestavěným zdrojem.

img_2072-mediumOvládací prvky jsou dva: spínač a točítko pro teplotu. To je ten menší knoflík. Větší knoflík je aretace topného drátu ve spodním úchytu. A kontrolka je kontrolka. Tedy signalizace zapnutého stavu. Nikoli signalizace dosažení požadované teploty. Bylo by to zbytečné, protože drát se po zapnutí ohřeje na pracovní teplotu v podstatě ihned.

img_2073-medium Tabulka ukazuje sílu děleného materiálu a nastavení vhodné teploty. Myslím si, že je to jen orientační tabulka. Stejně se asi budete spíš řídit instiktem. Navíc je to hodně závislé i na rychlosti posuvu materiálu přes drát. Zkrátka čím rychleji chcete krájet, tím vyšší teplotu pro jinak měkký materál nastavíte. Pak ale v řezu nesmíte zastavit, nebo drát kolem sebe v materiálu ihned vypálí díru. Na tyhle věci ale přijdete sami.

img_2074-mediumPracovní plocha je hliníková s potiskem pomocných značek. Musím říct, že tohle mi u mé samodomo řezačky chybí. Mosazný čudlík uprostřed je průchod drátu dospodu základny. Elektrikáři si jistě všimnou, že čudlík se hliníkové plochy nedotýká. Nicméně to není ani kvůli zkratu, který by touto cestou stejně nevznikl, ale kvůli nechtěnému ochlazování drátu hliníkovou plotnou.

img_2075-mediumPřipravil jsem si rameno tvořené hliníkovým masivním profilem. Na něm je z dutého profilu vytvořen posuvný držák cívky s drátem.

img_2077-mediumRameno se jednoduše zasune do předchystaného otvoru základny a zajistí šroubem.

img_2078-mediumA k ramenu se připojí vodič. Jedinné místo, kde potřebujete šroubovák. Tento pól tedy tvoří přívod k hornímu konci drátu. Celé je to celkem jednoduše vymyšleno. Uvidíte dál.

img_2082-mediumCívka s drátem o návinu 30 metrů je celá uchycena na držáku. Rameno je svým středem mírně vychýleno do strany.

img_2083-mediumNa držáku je žlábek, do kterého se drát vloží.

img_2084-mediumMechanika celého upnutí drátu je taková, že se z cívky odvine drát a vsune do mosazné průchodky. Před tím si musíte povolit ten velký čudlík na čele s ovladači.

img_2087-mediumProstrčíte drát, stačí cca 3cm a čudlík dotáhnete. Pak usadíte drát ve žlábku a pootáčením cívky drát vyšponujete. Tím se i mírně přiohne celé rameno, čímž se vytvoří mechanické napnutí drátu. Doporučuju malinko víc napnout, protože teplem se drát mírně protáhne. Být hudebník, řekl bych i tón, který má napnutý drát při brnknutí o něj vydávat. Ale myslím že to vyšší „Cé“ na základní stupnici je tak akorát dost. Cívka s napnutým drátem se po té zajistí za čudlíkem, který ji drží. Případná výměna drátu vlastně nevyžaduje žádný nástroj, ani otáčení přístroje vzhůru nohama. Stačí jen povolit dva čudly rukou a napnout drát.

img_2086-mediumTím bychom měli základní sestavení přístroje hotové. Je zde ale jedno úskalí. Díky posuvnému držáku cívky, pomocí kterého lze řezat i úkosy, si musíte nejčastější, tedy pravý úhel, nastavit.

img_2088-mediumNaštěstí to není nic složitého a pro budoucí změny úhlů řezu vyřešit snadno.

img_2090-mediumVeškeré úhly, které budete používat, si jednoduše vyznačíte na rameni. Výrobce to neudělal proto, že úhel je závislý na tolerancích při sestavování a hlavně na ohnutí ramene při napínání drátu. Není to ale přesná strojařina, takže na desetiny se snad hrát nebudem.

img_2094-mediumSpolu s řezačkou dostanete i posuvné a otočné pravítko. Je to velmi užitečná pomůcka. Základna pravítka je zásuvná do dvou na sebe kolmých drážek v základně.

img_2092-mediumZákladna pravítka je vybavena brzdičkou, kterou si pravítko fixujete v potřebné vzdálenosti od drátu. Brzdou otoče pak lze ještě pravítko nezávisle na brzdě posuvu snadno nastavit na šikmý řez. Ikdyž já osobně vím, že šikminy podle pravítka řezat nelze. Proti drátu lze vést řezaný materiál pouze přímo, pakliže vedeme řez dle pravítka. nebo se na pravítku musí řezaný materiál podložit. A nebo je nutno mít pevnou ruku a šikmý řez (např. u tvaru trojúhelníku), vést ručně. Při troše cviku to jde snadno.

img_2095-mediumNa závěr bych řekl tolik, že je to velmi dobrý a hlavně skladný pomocník, na kterém se nakonec dá rozkrájet i plotna. Tato vlastost je vždy dána vyložením ramene. Je to rozměr, který udává, jaký maximální díl z plotny uříznete. Veškeré rozměry a specifikace si prosím vygůglete na stránkách výrobce. Já jsem vám chtěl přístroj  přiblížit na takovéto první osahání, které se z internetu nedovíte.

Pokyn, který jsem z vlastní invence raději umístil na viditelné místo, má přístroj chránit před žáky a hlavně učitelkami, kterým je od této chvíle k dispozici.

 

 

 

 

 

1 komentář

Jste naprostá jednička, nemohla jsem to z popisu dát dohromady a vy jste mi moc pomohl. Moc děkuji. :)

Napsat komentář