Dílna 7

Řezačka polystyrenu7

Opustíme na chvilku tovární výrobky a mrknem na pomůcku domácí výroby. Řezačka polystyrenu je pro mnohé nepostradatelný pomocník, pro někoho nesplnitelná touha, pro mě jen občas použité nářadí. Svoji konstrukci řezačky jsem už jednou představoval na rajčeti, jen to tam už nedokážu najít. Takže nyní znovu i s nějakými těmi poznatky.

Všechny pěnové hmoty typu polystyrenů a styrodurů jsou snadno teplem dělitelné materiály a této vlastnosti se dá dobře využít při jejich zpracování. Potřebujeme k tomu pouze zdroj proudu, topný drát a nějaký výložník pro uchycení drátu. Dobrý je i velký stůl, pokud zpracováváme větší desky.

Možných řešení je jistě obrovská spousta a také je jich mnoho na internetu zveřejněno. Já popíšu jen své řešení.

Celou konstrukci mi tvoří pouze výložník přišroubovaný k polici nad pracovním stolem a díra v pracovní desce pod výložníkem.

DSC01970 (Small)To je vlastně celé. Výložník mi nezavazí a tak jej nemusím pro práci s řezačkou nijak instalovat, ani uklízet.

DSC01971 (Small)

Topný drát je naprosto primitivně zavěšen za háček z měděného drátu.

DSC01972 (Small) Přes pracovní desku prochází teflonovou koncovkou z odsávačky cínu, aby se mi stůl od drátu nevzňal.

DSC01973 (Small)Jen je třeba dbát při jeho zavěšení na kolmost.

DSC01981 (Small)

Pod stolem je opět silně primitivní napínací závaží, zde v podobě klíče na kola z auta. Ale občas mi tam visí i kladivo.

DSC01976 (Small)

Připojený kabel spodního konce prochází opět pracovní deskou stolu, tentokrát v podobě běžné zdířky, v níž je zasunut banánek.

DSC01978 (Small)

Napájení mám po celém obvodu dílny s pracovními stoly rozvedeno tzv parapetními žlaby, takže napájecí zdroj mám jinde na polici, kde nezavazí a je po ruce pro jiné práce.

DSC01979 (Small)

Až sem je to jen banální konstrukce, kterou máte asi všichni nějak řešenu. Mohli bysme ale nyní zabřednout trošku do teorie a udělat z toho malinko vědu.

V prvé řadě jde o topný drát. Máte jistě všelijaké zkušenosti, no já mám ty nejlepší s topným drátem Proxxon.

DSC01987 (Small)Na diskuzi jsem o něm napsal už dost a nemá smysl se nijak opakovat. Jen podotknu, že se mi ho ještě nikdy nepodařilo přepálit a ani rozehřátý není nijak křehký, jako např ten z GESu za patnáct kaček. Pokud jsem toho proxxona přetrhl, tak vždy mechanicky, kdy jsem o něj něčím zavadil. Proto ho raději schovávám do kousku lišty.

DSC01986 (Small)

Je tady ale jiná věc, a tou je mechanické napětí toho drátu. Já je řeším závažím. Někdo na to jde sofistikovaněji přes pružinu a napínací šroub. Jenže, drát se zahřátím mírně protáhne, to je dáno tepelnou roztažností. U závaží to nijak nevadí, ale u těch napínáků je s tím třeba počítat.

V zásadě jde o to, že při řezu se na drát vyvíjí tlak v závislosti na rychlosti posuvu a drát v řezu při pohledu z boku dělá zhruba toto.

přímý řez (Small)

A od toho se odvíjí jeden nešvar. Nelze totiž drátem efektivně řezat dle šablony. Pokud totiž šablonu budete tlačit do drátu, byť mírně, ten se vychýlí a řez nebude kolmý. Nehledě na to, že šablona by musela mít zcela hladký okraj, protože drát se zachytí za jakoukoliv nerovnost.

podle šablony (Small)

Proto jsem podle šablony zatím nikdy nic neřezal a obloukové řezy jsem řezal dle ručně dle předkreslené čáry. Chce to jen pevnou ruku a jde to dobře.

Druhý nešvar je rovný řez vedený šikmo vůči okraji desky. Zde rovněž nelze použít vodící pravítko, ani šablonu. Jediná možnost je desku na okrajích vypodložit tak, aby byl řez rovnoběžný s okrajem desky.

šikmý řez (Small)

Další věcí, která na řezačce zaujme, je řezání tenkých plátků ze styrodudu, vhodných zejména pro výrobu staveb.

DSC01988 (Small) Přestože tento materiál na kolejišti moc nedoporučuji pro jeho zranitelnost, lze plátky krájet přímo z desky, jeli dostatečně velká a vyhovuje nám rozměr její tloušťky. Pokud potřebujeme z desky uříznout větší placku, než je její tloušťka, lze použít metodu kolegy Mlhy ze Slovácka řezání drátem naležato. K tomu je ale nutno vytvořit jiné uchycení drátu.

naplacato (Small)

Ještě se zmíním o proudové náročnosti drátu. V zásadě mi jde běžný fasádní polystyren řezat při proudu kolem jedné ampéry. Při řezání styrodurů musím trochu přidat, ale nikdy jsem nepotřeboval víc, než 1,3A. O napětí se nemá moc cenu zmiňovat, to je při daném proudu závislé na délce drátu. Já ho mám nyní instalován i celkem zbytečně dlouhý 65cm a na protlačení jedné ampéry přes drát v této délce potřebuju napětí 30V. Ale měl jsem i délku 40cm a tam stačilo napětí cca 20V.

K napájení drátu používám tovární laboratorní zdroj s regulací a se zobrazením jak napětí, tak proudu na displeji, což je výhoda.

DSC01990 (Small)Jednoduše zvyšuju napětí, až mi drátem teče jeden ampér a můžu řezat. Nižší teplota drátu není moc vhodná, dost se zanáší nataveninou. Je lepší to trochu přičadit, aby vše na něj nalepené hned shořelo a vypařilo se.

Je to však ošemetné, pokud deskou v řezu zastavíte, vždy dojde k okamžitému odtavení okolí.

DSC01992 (Small) Pro názornost jsem nechal materiál v drátu delší dobu stát a pak řez odkryl.

DSC01993 (Small)

Vedení řezů, zejména těch ručních bez použití vodícího pravítka, byste vzhledem k tomuto měli dobře naplánovat. Kromě toho lze polystyren v součinnosti s výkonným vysavačem dobře brousit smirkem a také velmi dobře krájet odlamovákem. Nicméně na to, jak je to měkký materiál, se odlamovák v polystyrenu tupí pozoruhodně rychle.

Na závěr malé popošťouchnutí vašich myšlenek. Co vás napadne při pohledu na tuhle pilku v tématu řezačka polystyrenu?

DSC01994 (Small)

Ty které to trklo jen upozorním, že ramena pilky jsou bohužel vodivě spojena, takže zavěšení drátu mezi ramena je nutno vyřešit izolovaně. Za to je však vyřešeno jeho napínání a dokonce řezání pod úhlem díky naklánění stolu. No a poměrně malý stůl pilky lze snadno zvětšit plotnou nejlépe foliované překližky. Nicméně touhle pilkou s pilovým plátkem lze polystyren dělit celkem obstojně. Řez je jen mírně chlupatý a nepořádek není tak hrozný. Pokud ale pilku použijete jako řezačku polystyrenu s topným drátem, v žádném případě nenechávejte její přívod zapnutý v zásuvce. Řeže se jen teplem, nikoli pohybem drátu :-)

 

Napsat komentář