Rektifikace, neboli výškové stavění modulových nohou

[singlepic id=359 w=160 h=120 float=right]V podstatě každý železniční modelář, nejen provozovatel modulů, je postaven před problém ustavení svého panelu, modulu nebo soumodulí do vodoroviny, a moduláři jezdící na setkání navíc i do přesné výšky. Pro domácí kolejiště není až tak moc nutné provádět na podpěrách, nohách apod. možnost výškového ustavení. Ale na modulových setkáních, které leckdy probíhají v sálových objektech s nerovnou podlahou, je to prvek více než nezbytný.

Jak už jistě všichni víte, my v brněnském modulovém klubu využíváme pro své moduly hliníkové nohy nařezané z profilu 20x20x1mm, do kterých je zaražena plastová koncovka s vestavěnou matkou M8.

dsc03380

dsc03381

Jako rektifikační prvek je pak použit pozinkovaný šroub M8x80, který má šestihranou hlavu zalitou pryskyřicí do deklíku od PET láhve.

dsc03383

Toto řešení je výhodné ze dvou hledisek. Za prvé je velmi levné a dostupné všem, za druhé je deklík velmi šetrný ke všem druhům podlah a nezanechává na nich ani po šoupání žádné stopy.

dsc03384

Po různých možnostech a variantách odezřených u jiných klubů jsme toto řešení zvolili proto, že je výroba těchto šroubů jednoduchá a relativně čistá a šroub jde též s velkou výhodou použít i na spojování modulů mezi sebou. Odpadá tedy pracné řezání a začišťování závitové tyče a nutnost pořídit podložku a křídlovou matku na obě strany šroubu. Dále použití deklíku vylučuje použití jakéhokoliv nástroje nutného na jeho utažení. Šroub při spojoání stačí chytit za deklík a z druhé strany dotáhnout křídlovku. Toto řešení značně urychluje a zjednodušuje montáž a bourání layoutu na setkání.

dsc03385

Na zalití deklíku lze použít v podstatě jakoukoliv pevnou licí hmotu. My používáme obyčejný epoxy 1200

dsc03386

Důležité však je, jaké použijete deklíky. V zásadě existují dva typy, tedy z vnitřní strany hladké a s výztuhou.

dsc03387

dsc03388

Rozdíl mezi nimi je ten, že ty hladké lze zalévat bez použití přípravku. Do nich lze šroub pouze postavit na hlavu a nechat ztuhnout. V těch s výztuhou už šroub stát nebude, musí se použít přípravek.

dsc03389

Na menší množství postačí deska s otvory a závity. Avšak závit musí deskou procházet kolmo. Na stůl se pak naskládají dle polohy otvorů deklíky, naplní se pryskyřicí a do nich se postaví šrouby uchycené v přípravku. Deklíky se pod šrouby už jen rozmístí, aby byly šrouby přesně uprostřed.

dsc03390

Nebo se může použít přípravek s přesně svrtanými otvory a zahloubeními pro deklíky. Je náročnější na výrobu a lze ho též dobře použít.

dsc03391

dsc03392

Deklík se plní pryskyřicí před vložením šroubu zhruba do výšky 2 mm pod okraj.

dsc03393

Není nijak kritické, zdali nedolejeme, nebo bude pryskyřice „na kopec“. Konkrétně epoxid 1200 se nijak nesnaží přetékat a zůstává navršen, a při tuhnutí se nesmršťuje.  Jen dodám, že nedolité šrouby je lepší použít na nohy, ty dolité až přelité jsou zase lepší na spojování modulů.

Vzhledem k rozmanitosti deklíků se lze snadno odlišit od kolegů a mít tak lepší přehled o svých věcech na setkáních. Lze se také domluvit a v rámci klubu používat jednotné barevné schéma šroubů, mít je třeba ve společném majetku a na setkáních s jinými kluby tak být snadno rozlišitelní.

Příště si třeba povíme něco o držácích nohou na modulech.

 

Související články:

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Jak na to se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *