Návod na sestavení stavebnice rovinného modulu

Stavba rovného modulu 36 Prezentovaná stavebnice rovinného modulu vznikla pro potřeby členů naší modulové sekce. Konstrukcí stavebnice modulu a zajištění dodavatelů se věnoval především Michal Bernátek, kterému za stavebnici patří největší chvála. Celá konstrukce stavebnice včetně všech dílů má dva společné jmenovatele – vysokou přesnost a kvalitu.

Vývoj v klubu nepolevuje, takže došlo k tomu, že tento článek už zastaral. Od roku 2014 stavíme i rovné moduly podobně jako obloukové, s podélníky naležato. Také uchycení nohou již máme vyřešeno lépe. Příkladem stavby takového modulu může být zastávka Dambořice.

A teď už k samotné stavebnici: výroba jednotlivých komponent stavebnice bude zadávána profesionálům, což zajistí nejvyšší možnou kvalitu stavebnice. Díly které vyžadují jen nařezání, budou formátovány na profi stroji u truhláře, díly které jsou tvarově složitější budou vyřezány pomocí vodního paprsku na CNC stroji.

Základem stavebnice je 12 mm silná buková truhlářská překližka, z které je konstrukce modulu a čel. Čela jsou vypalovaná, takže je dosaženo potřebné přesnosti výroby. Přídavné „krajinné“ bočnice pak budou z překližky 5 mm. Cuprextitové pražce na čelech jsou dodány ze Zababova, banánky pro spojování modulů jsou značky Hirschmann. Nohy modulu jsou z hliníkového nosníku 20x20x2mm, v modulu jsou uchyceny pomocí svěrného zámku.

Zde prezentovaný postu montáže stavebnice není rozhodně jediný možný, ale je takový aby ho bylo možné zvládnout v podmínkách bytu panelového domu s naprostým minimem nářadí. Všechny spoje byly z důvodu maximální pevnosti slepeny a fixovány šrouby. Protože je stavebnice vyrobena velice přesně, proběhla montáž bezproblémově, což můžete posoudit dle přiložených fotografií.

Poznámka: vzhledem k tomu, že se jednalo o testovací vzorek, nebyla stavebnice dodána najednou kompletní, a také některé díly ještě nebyly vyrobeny strojně ale podomácku, jedná se především o držáky nohou.

Stavba rovného modulu 01
Stavba rovného modulu 02
Stavba rovného modulu 03
Stavba rovného modulu 04
Stavba rovného modulu 05
Stavba rovného modulu 06
Stavba rovného modulu 07
Stavba rovného modulu 08
Stavba rovného modulu 09
Stavba rovného modulu 10
Stavba rovného modulu 12
Stavba rovného modulu 13
Stavba rovného modulu 16
Stavba rovného modulu 17
Stavba rovného modulu 18
Stavba rovného modulu 19
Stavba rovného modulu 21
Stavba rovného modulu 22
Stavba rovného modulu 23
Stavba rovného modulu 25
Stavba rovného modulu 26
Stavba rovného modulu 27
Stavba rovného modulu 28
Stavba rovného modulu 30
Stavba rovného modulu 31
Stavba rovného modulu 32
Stavba rovného modulu 34
Stavba rovného modulu 35
Stavba rovného modulu 36
Stavba rovného modulu 38

 

Napsat komentář