V tomto díle se tedy na tu voděnku mrknem trochu hlouběji. Stejně tak se podíváme na konečnou úpravu terénu před závěrečným nanášením statické trávy.
Minule jsem popisoval výrobu propustků…no pod nimi by měl nějaký čůrek téct pokud se tak děje i v reálu, kterého se snažím nějak vzhledně napodobit… Jak tedy na vodní tok v modelově věrném podání, když ta voda není vodou a nikam neteče?
Nechci se pořád opakovat, ale u nás se pro inspiraci nemusíme chodit daleko. Náš krajinkář krom pití inspirativní Becherovky nedělá nic jiného než vyvíjí nové metody ztvárnění přírody. K tomu pochopitelně patří i voda. S vodou vůbec v klubu máme zkušenosti…vzpomeňte si na začátky práce MirkaTT a jeho rajčatové prezentace. Nakonec se mu podařilo, přes výrobu amarounů, propracovat k modelové vodě.
A jak jsem na to šel já? Nejdříve jsem použil metodu našeho krajinkáře…a to lití epoxy 1200 a následné tvorby vlnek pomocí akrylového gelu.
A jak to vše dopadlo můžete vidět na několika následných fotografiích.
Na této fotce to ještě tolik patrné není
Ale zde to je již hodně rušivé….prostě bublinky uprostřed ne a ne zmizet….
Zajímavé je, že ty bublinky se tam objevily až po nějaké době….
Dodržel jsem všechny mísící poměry a přesto se mi nepodařilo ty bublinky zkrotit.Takže to nakonec dopadlo takto.
Na druhý pokus jsem použil metodu, kterou vyzkoušel Mirek. Jedná se o křišťálovou pryskyřici . Teď když můžu srovnávat, tak mezi těmi dvěma metodami je hlavním rozdílem jejich vzlínavost. U epoxy 1200 se tomu moc ke břehům nechtělo a muselo se mu pomáhat a naopak u teho resinu to vzlínalo až moc a pokud máte břeh trochu savý, tak je to o to horší. Pokud ovšem počkáte a necháte resin trochu ztuhnout je to už přijatelné. Já jsem chtěl napodobit tři takové místní kanály odvádějící vodu a trochu odpadních vod k řece Trkmance. Žádné velké toky. I tak jsem s nimi měl dost práce.
Použil jsem tedy tuto pryskyřici.
Nejdříve jsem tedy vyrobil propustky, k něm koryta, která se po vylití vody usadila na místo i s propustkem. Po té se koryto zapracovalo do terénu a jako poslední se dělal vodní efekt, který trošku rozčeří stojaté vody a vzbudí u pozorovatele dojem tekoucí vody.
Namíchal jsem tedy novou várku voděnky…
A odhodlával jsem se ji vylít do tohoto nového korýtka…
Nakonec jsem se odvážil…
A nejen do jednoho koryta, ale do všech třech…nově udělaných.
Voda se nakonec povedla…na konečný vodní efekt by použit tento akrylový gel koupený v uměleckých potřebách.
Jeho vlastnosti jsem nejdřív vyzkoušel nanečisto na folii…
A po zjištění optimálního způsobu nanášení štetcem jsem ho aplikoval na vylitou vodu…
Konečně za sebe můžu říct…..spokojenost…UF
Když jsem tedy konečně vyřešil peripetie s vodou a propustky mohl jsem provést finální úpravu terénu před zatravněním…
K tomu já používám stavební flexi lepidlo, které nanáším v tenké vrstvě na již předupravený terén pomocí polystyrénu (nejlépe XPS).
Nejdříve si zamaskuji cennou vodu a propustek v jeho viditelné části, aby mě pak nemrzelo nějaké ukápnutí hmoty.
Následně už jen modeluji konečný terén…
Po vyschnutí stavebního flexi lepidla (cca12 hodin i víc) jsem modul zahlinil a pořádně prolil naředěným lepidlem. Po vyschnutí to vypadá asi takto…
Ještě bych se mohl krátce zmínit o té polňačce. Na její výrobu jsem použil kera plast, koupený v potřebách pro keramiky…
Má to výborný vlastnosti, dobře se tvaruje a na vzduchu časem vytvrdne. Pro polňačku jsem si vytvořil tenké pásky, které jsem lepidlem přilepil na podklad. Dokud byla hmota podajná tak jsem do ní dle libosti vyjezdil koleje.
Pak jsem hotovou polňačku nabarvil…
A takhle to nějak dopadlo….
Co už zdokumentované nemám je doladění patinátory…
No a na co se podíváme příště? Už mě ty Moduly připadaj fádní a omšelé…je potřeba je konečně trocha zazelenit…
Odkazy na: