Hloubkoví letci nad tratí Zaječí – Hodonín

Publication Title: Black and White and Color Photographs of U.S. Air Force and Predecessor Agencies Activities, Facilities, and Personnel - World War II Content Source: NARA Partner: NARA Footnote Publication Year: 2007 Classified Status: This image has been declassified under the following NARA Authority: NND983062 War Theater Number: 12 War Theater: Europe Place: France Category: Strafing & Combat Sub Category: General Short Caption: [None Entered] Caption: [None Entered] Photo Series: WWII Updated Subject: FRANCE, STRAFING &COMBAT History: [none entered] NARA Reference Number: 342-FH-3A17976-53072AC Record Group: 342 Series: FH Útokům hloubkových letců, lidově nazývaných kotláři, neunikly ani vlaky na tratích 218e, 518f a 520b. Na těchto tratích došlo ke sklonku války k několika zdokumentovaným útokům.

Zkušenosti spojenců z dosavadního průběhu války ukazovaly, že útoky na železniční infrastrukturu vedly k poklesu německé železniční dopravy na 13% oproti předchozímu stavu. Jako velice účelné se zejména jevilo napadání lokomotiv. Zatímco poškozené koleje dokázali Němci opravit zhruba do 48 hodin, zničené lokomotivy a vagony museli nahradit jinými.

Vzhledem k tomu, že obvykle tvořily největší součást lokomotivy, byly trubkové kotle lokomotiv ideálním cílem. Byly umístěné nahoře a stačil i jediný zásah, aby lokomotiva byla vyřazena z provozu. Plech kotlů nebyl pro kulomety amerických stíhaček žádnou překážkou. Oprava a záplatování kotle nebyla jednoduchá záležitost a tak byla lokomotiva vyřazena na delší dobu.

Ve větším rozsahu udeřili hloubkaři na železniční dopravu v Brně a okolí dne 11 října 1944. Během dne se jim podařilo zničit celkem 19 lokomotiv.

Publication Title: Black and White and Color Photographs of U.S. Air Force and Predecessor Agencies Activities, Facilities, and Personnel - World War II Content Source: NARA Partner: NARA Footnote Publication Year: 2007 Classified Status: This image has been declassified under the following NARA Authority: NND983062 War Theater Number: 12 War Theater: Europe Place: France Category: Strafing & Combat Sub Category: General Short Caption: [None Entered] Caption: [None Entered] Photo Series: WWII Updated Subject: FRANCE, STRAFING &COMBAT History: [none entered] NARA Reference Number: 342-FH-3A17984-53640AC Record Group: 342 Series: FH

ilustrační snímek. Zdroj NARA

Toho dne se v odpoledních hodinách také odehráli i dva útoky na vlaky na trati Zaječí – Hodoním

První útok se odehrál ve 14:10 a cílem byl osobní vlak č. 3508 z Hodonína do Zaječí. Útok se odehrál zhruba 200 – 300 metrů před Bořeticemi. Útok provedli dva američtí stíhači z 31st Fighter Group. Silně poškozena byla lokomotiva 411.054 vyrobená roku 1882. Ze služby byla vyřazena v roce 1962, jako poslední své řady. Počet zraněných se udává mezi 4 až 9. Mezi zraněnými byl i strojvedoucí, pan Holásek z Čejče.

411-054_410-0-v-r-1962x

fotografie je z knihy „Atlas lokomotiv 1“ autorů Ing. Jindřicha Beka a Ing. Karla Kvardy a je umístěna na stránkách ld-trutnov

K této události se váže i vzpomínka pana Ivana Surého mladšího:

„Mezi těžce zraněnými v tomto vlaku byl i můj otec Ivan Surý, který za války pracoval jako poštovní úředník v Hodoníně. Jedna kulka ho zasáhla do pravé ruky, druhá narazila do rohu tabatěrky, kterou měl v náprsní kapse a naštěstí pronikla místo do srdce do dutiny břišní. Při operaci mu kulku vyjmuli a dodnes ji uchovávám spolu s tabatěrkou, která mu zachránila život,“

194070--mustangy-nad-francii--1-200x137p0

Ve 14:15 se odehrál další útok ve stanici Čejč. Během souboje mezi německými FW 190 od I. a II./JG 301 a americkými stíhači z 309.squadrony 31.Fighter Group, byla ve stanici poškozena lokomotiva 421.016 vyrobená roku 1909 a tři nákladní vozy. Při tomto útoku nejsou zadokumentovány žádné zraněné osoby

I když se za celou válku na zmíněných tratích jednalo pouze o dva takové útoky, které naštěstí neměli oběti na životech, do dnešních dnů nevymizely ze vzpomínek posledních pamětníků.

 

Zdroje:

http://druha.svetova.cz

http://hloubkari.cz

http://www.af.mil/

 

 

Napsat komentář