Dílna 12 – Bruska ATAS

Jelikož modelařím v bytě, tak jsem si před několika lety koupil kotoučovou brusku ATAS. Chtěl jsem nějakou tichou brusku na nabroušení malých vrtáků a podobné drobné práce. Na následujících řádcích nenajdete žádnou podrobnou recenzi, ale jen se s Vámi podělím o drobnou úpravu, kterou jsem provedl.

Na začátek musím říct, že jsem s bruskou velmi spokojený. Má skutečně tichý a klidný chod. Sousedi mi nechodí bušit na dveře, ani na zeď. Tahle bruska (Bruska ATAS) samozřejmě není určená pro nějaké těžké hrubování v dílně. Na to skutečně nemá výkon. Je však výborná na drobné přibroušení ocelových osek, začištění zkracovaných šroubků, ale hlavně je super na broušení vrtáků menších průměrů. Přiznám se, že příslušenství v podobě ventilátoru a leštících kotoučů jsem ještě ani nevybalil… :-)

Obrázek 1: Celkový pohled na brusku s novým kotoučem

Nedávno jsem narazil na nutnost broušení mosazných a měděných plíšků do modelů. To je s originálně dodaným kotoučem (100x8x20 hr.60) skutečně problém. Na ocel je dobrý, ale je velmi hrubý a okraje obrobku z barevných kovů jsou následně drsné a s velkými ostrými otřepy. Rozhodl jsem proto hledat náhradní kotouče. Nejprve jsem zkusil štěstí na stránkách výrobce. Tam jsem ale nepochodil. Na webu žádná pořádná nabídka spotřebního materiálu není. Tak jsem začal hledat přímo u výrobců kotoučů pro velké stojanové brusky, ale jejich katalogy jsou pro mě jako čínská vesnice. Internet rozměr originálně dodaný výrobcem buď nezná, nebo pro změnu není skladem! Je to podobné jako u mnoha brusek z akčních slev. Už mi dost kamarádů říkalo, že mají problém, i přímo v dané prodejně, kde si nářadí koupili, následně sehnat spotřební materiál.

Když už jsem to chtěl vzdát a hledat novou brusku, tak jsem narazil na specializovanou prodejnu Techcentrum, s.r.o. z České Třebové (https://www.prodejbrusiva.cz/). Přesně shodný rozměr neměli, ale měli jen mírně širší kompatibilní kusy. Oměřil jsem si uchycení u svoji brusku se závěrem, že to vyhoví. Druhý den byl nákup u nás na recepci v poště! Paráda!

Na broušení oceli jsem koupil toto:
Kotouč z bílého korundu: Kotouč-bílý-100x10x20-tyrolit
Složení: bílý korund umělý s pojivem keramickým
Použití: ocel tř.11 (ocel do 55HRC, ocelolitina)
Zrnitost: 100
Tvrdost: L

Obrázek 2: Bílý korundový kotouč

Na broušení barevných kovů jsem koupil tohle:
Kotouč ze zeleného karbidu: Kotouč-zelený-100x10x20-tyrolit
Složení: zelený karbid křemíku s pojivem keramickým
Použití:
tvrdokov, litina (ocel do 67HRC, nerez, kámen, barevné kovy)
Zrnitost: 240
Tvrdost:
J

Obrázek 3: Zelený karbidový kotouč

Nové kotouče jsou o dva milimetry širší než originální. Po nasazení na brusku musím říct, že je to ergonomická změna k lepšímu! Je to příjemnější na práci. Kotouč se na brusku upíná pomocí plastové podložky a hliníkové matice s osazením a drážkováním pro ruční utažení. S variantou, že možná bude nutné předělat upínací podložku, jsem počítal už při nákupu. Originální provedení je na následujícím obrázku 4.

Obrázek 4: Originální podložka pro uchycení

Originální kus z má z vnitřní strany celkem výrazné osazení, které zvětšuje celkovou tloušťku. Navrhl jsem si proto vlastní model plastové podložky pro strunový 3D tisk. Výsledek je na následujícím obrázku 5 a byl hotový za caa 30 minut od nakreslení! :-) Kdysi bych to celé odpoledne soustružil ze silonu. Dnes člověk sedne k FreeCADu, zapne tiskárnu a za hodinku máte dva až tři prototypy na stole. :-) Úpravou zadní strany jsem se dostal na požadovanou celkovou tloušťku a kotouč je možné skutečně pevně utáhnout. První z prototypů podstoupil zatěžkávací zkoušku na zlomení a byla potřeba setsakra síla, aby se mi to podařilo ohnout. Následoval test na samovolné povolení do delším provozu s vibracemi a matice se sama nepovoluje.

Obrázek 5: Upravená plastová podložka pro brusku

Pro ty z Vás, kdo máte přístup k 3D tiskárně, přikládám model STL k volnému nekomerčnímu využití ke stažení. Na obrázku zobrazený kus je z PETG materiálu (Gembird – 240°C – Infill 100%).

A závěr? Jsem maximálně spokojený! Oba kotouče jsou krásně vyvážené, nehází. Zelený kotouč nádherně brousí jak mosaz, tak i měď. Zcela precizně a bez otřepů. Na bílem jsem zatím jen brousil zkracované šroubky. Jemnější práci jsem pro něj zatím neměl. Bruska je skladná, tichá a s minimem vibrací. Co hodnotím trochu negativně, je kryt kotouče. Slouží skutečně jen jako ochrana proti nechtěnému poranění a nikterak nebrání odletování prachu z brusiva a materiálu všemi směry. Při broušení dávám kolem brusky „stínítko“ z papíru, aby se prach lépe koncentroval a uklízel. Možná vyzkouším navrhnout i jeho vylepšení.

Snad toto řešení poslouží i nějakému dalšímu vlastníkovi brusky při hledání spotřebního materiálu.

2 komentáře

Super nápad, super popis. Našel jsem po bráchovi stejnou, bohužel bez příslušenství. Výrobce dávno k tomu nic nenabízí, no snad to nějak poskládám. Staré dobré věci se dávno nevyrábějí, kdysi se dalo vše koupit i po letech. Děkuji za případné další rady Jk

Dobrý den, vždyť celá souprava i s pilkou a další příslušenství z programu „HOBBY“ – ATAS Náchod se stále vyrábí a rozvíjí (reklamní točáky, univerzální vřetena). Nebo snad ne? Jinde je situace bohužel často žalostná a velmi smutná, to souhlasím, ATAS je ale funkční výjimka a je to naše jediná taková výroba. Dosti unikátní. A je potřeba ji chránit a podporovat nákupem jejich výrobků, jinak se staneme závislí na dovozu dalších a dalších drobných artiklů ve všech oborech, které pak ve velkém tvoří celek…
Hezký den!

Napsat komentář