Dílna 3

Proxxon – brousící peroDSC01728 (Medium)

Když už jsem začal značkou Proxxon, budu v tom pokračovat. Pak se mrknem i na jiné pomůcky. Elektrické i ty ruční. Recenze na tento strojek na netu už je. Ale přeci jen jsem se rozhodl vám jej představit.

 

Je  to  malé  šikovné  elektrické  nářadí. Bruska  označená  výrobcem jako PS – 13,  je na 12VDC, příkon 10w. Napájení strojku je řešeno systémovým konektorem Proxxon, který pasuje do jejich zdroje. Ten já ale nemám. V návodu se připouští možnost napájení z vlastního zdroje.DSC01703 (Medium)Napájení řeším dvěma banánky se svorkami. Třetí kolík na konektoru je jen zámek proti přepólování v zásuvce originálního zdroje.DSC01711 (Medium)K brousítku dostanete sadu rovných a zahnutých nádstavců s předdefinovanými tvary brusných ploch. Nádstavce jsou z tvrdšího pevného plastu. Jak vidno většinu z nich jsem ještě nevylomil ze vstřikovacího rámečku, ve kterém se dodávají.DSC01706 (Medium)Dále byl v ceně strojku brusný papír. Celkem tři aršíky různých zrnitostí. Papír je se samolepící vrstvou.DSC01708 (Medium)Na nich jsou výseky s tvary brusných plošek nádstavců. DSC01710 (Medium)Brusný papír však lze použít jakýkoliv  a lze ho přilepit oboustrankou. Dále je možno upravovat tvary brousících nádstavců. Myslím, že je i možnost nádstavce dokoupit. Papír tedy určitě. Sice je poměrně kvalitní, ale taky dost drahý. Já si jej dle potřeby stříhám z vlastních zdrojů.

Nádstavce jsou jednoduše měnitelné. Sledujte prstenec, z něhož vyčnívá brousící nástavec.DSC01714 (Medium)Stačí s prstencem pootočit. Tím se odemkne zámek.DSC01717 (Medium)

A nádstavec se vysune.DSC01718 (Medium)

 

Ze všeho nejvíc vás asi bude zajímat způsob kmitání. Když se podíváte na nádstavec shora, kmitá do stran i s otočným prstencem.DSC01725 (Medium)Nejlíp to jde vidět na tomto snímku, kdy je pero vyfoceno v činnosti.DSC01720 (Medium)Rozkmit špičky nádstavce je cca 3mm. Delší nádstavec = větší rozkmit. Na následující fotce je pero foceno též v chodu.DSC01721 (Medium)To znamená, že se zahnutými nádstavci se brousící plocha pohybuje v rovině. Na to je dobré myslet při způsobu broušení vzhledem k charakteru tvaru broušeného povrchu.

Pero sedí v ruce dobře a pohodlně se drží.

DSC01723 (Medium)Tento strojek bych zhodnotil jako nepostradatelný pomocník při stavbě veškerých železničních modelů a rozhodně jej můžu doporučit každému. Odlitkáři by jej měli mít každopádně. Velmi zajímavý je brousící výkon. Strojek při práci nevykazuje známky přetížení ani při dlouhé práci. Při zvýšeném přítlaku se moc nezpomalí, ale nedoporučuji při broušení moc tlačit. Úběr materiálu se tím neurychlí. Naopak vývin tepla může povolit lepící pásku smirku a smirek se zbytečně víc opotřebovává.

A nejzajímavější je na tomhle brousítku cena. Nevím, jaká je aktuální, já jsem jej pořídil za cenu kolem sedmi stovek. Za tu cenu je určitě lepší, než třeba bruska ze zubního kartáčku na baterky, kterou jsem měl a která mě prakticky donutila ke koupi tohoto brousícího pera.

 

Napsat komentář