Proxxon – horkovzdušná pistole
Další z užitečných pomocníků z řady této značky, kterého mám vyzkoušeného, je horkovzdušná pistole. Občas je potřeba sem tam něco nahřát, natavit, zkapalnit, změkčit či jinak tepelně tvarovat při vyšší teplotě, a přitom otevřený plamen nemusí být vhodný. V takovém případě sáhnem po zdroji horkého vzduchu.
Jenže konvenční horkovzdušné pistole bývají hodně velké, hodně neforemné, hodně nenasytné a hodně hlučné. Pravda, pokud potřebujeme rychlý vývin velkého množství tepla, velikosti ani příkonu se nevyhnem. Jenže na menší práce v modelařině, respektive v elektrotechnice ale i jinde, je dle mého názoru jediným vhodným kandidátem právě tahle malá pistole.
V této velikosti jsem na trhu nic podobného nenašel.
Strojek je dodáván se třemi nádstavci a podstavcem.
Reflektor je výborný na smršťování bužírek na kabelech. Soustřednou trysku a plochou trysku jsem ještě nepoužil, ale jejich určení snad nemusím popisovat.
Drátěný držák, který mám na fotce nasazen zřejmě opačně, ale vůbec to nevadí, se používá takto.
Pistolka je vybavena ještě sklopným závěsem.
Pistolku samozřejmě nemusíme používat s žádným nádstavcem.
Co vás asi zajímá nejvíc, je výkon, teplota atd.
Tak tedy. Spínač má tři polohy, krom vypnuté následuje střední poloha kolébkového spínače. Na toto zapnutí dává pistolka cca 350°C a bere 250W. Na druhý stupeň si vezme 500W a odevzdá cca 150l/min vzduchu ohřátého na 550°C.
Zdali je teplota regulována elektronicky, či nikoli, to nevím. Nicméně ji nelze měnit. Dvě uvedené úrovně teplot jsou pevné.
Já osobně jí mám velmi oblíbenou, protože zdaleka nedělá takový kravál, jako její větší kolegyně. Je lehoučká a velmi dobře padne do ruky. Nikde nezavazí a snadno se odkládá. Vzhledem k její velikosti je však nutno si uvědomit, že by možná zvládla opálit barvu ze starých dřevěných vrat, ale není k tomu určena. Proto od ní nečekejte velké pracovní nasazení, ikdyž vydrží jet velmi dlouho v jednom kuse.
Samozřejmostí je nutnost dodržovat veškerá bezpečnostní opatření a zásady práce s tímto nářadím. V návodu je sice poznámka o tepelné pojistce proti jejímu přehřátí, ale ne proti zapálení hořlavých materiálů, takže po práci je nutno ji před uskladněním nechat dobře vychladnout a po vypnutí raději ihned vytáhnout šňůru ze zástrčky.
A to nejlepší nakonec je opět cena. V době koupě stála 999.-Kč. To si myslím že není mnoho. Tento přístroj mohu rozhodně doporučit.