Dílna 1

PředmluvaDSC01593 (Medium)

Námět na tento seriál jsem nosil v hlavě už dlouho, ale nevěděl jsem si rady s nadpisem. Nejprve jsem to chtěl nazvat Modelářské nářadí. Jenže až když vše co mám popíšu a kolegové se snad též přidají, seriál by skončil. A to by byla škoda. Drobnou změnou názvu by se seriál mohl stát také poradenstvím, jak na některé technologické postupy. Tedy nejen jaké nářadí, ale k čemu všemu a jak jej používat, byť někdy netradičně, zato však zajímavě. Tak to nazvu jednoduše Dílna. Přičemž v dílně se budou řešit pouze dílenské věci, nikoli stavby modelů. To je na samostatný článek. Já začnu popisem nářadí, konkrétně značkou pro modeláře dosti známou, kterou mám doma celkem dost zastoupenou.

Proxxon – vrtačka

Nejprve něco o značce Proxxon. K ní řeknu je tolik, že o ní nevím skoro nic, jenom to, co jsem s tím sám dělal, co mám koupeno a co mi prošlo rukama. Prakticky vzato celkový obraz o Proxxonu si budete muset vytvořit až tehdy, když popíšu všechno co od nich mám a jaké s tím mám zkušenosti.DSC01582 (Medium)

Prazákladem každé nejen modelářské dílny je vrtačka. Bez vrtačky se žít nedá. Já sám mám vrtaček povícero, ale ukážu jen ty, co se hodí do vláčkařství. Nejvíce na drobnější práce používám tuhle vrtačku koupenou v celkem výhodné sadě.

Vlastně to není vrtačka, ale bruska. Jednoduše proto, že má poměrně vysoké základní otáčky. Jejich rozsah je 5-20 tisíc za minutu. Rozsah upnutí nástroje je 0,3 až tuším 4mm s klasickou upínací hlavou, ale na rovinu říkám, že na třímilimetrovej vrták už to má přemrštěně vysoké otáčky a je proto vhodnější na vrtání otvorů tak do dvou milimetrů průměru.

DSC01585 (Medium)

Regulace otáček se provádí otočným knoflíkem na těle vrtačky.DSC01586 (Medium)

 

Vrtačka byla dodaná v menším plastovém pouzdře spolu se sadou různého rotačního nářadí.DSC01583 (Medium)DSC01584 (Medium)Různých vrtadel, brusidel, řezadel a leštidel mám mraky a asi je ukážu později třeba až s příslušenstvím.

Pro povolení upínadla je hřídel aretován malým kolíkem. V hřídeli je zářez, do kterého kolík zapadne. Po uvolnění vyskočí sám a nehrozí zapnutí se zablokovaným hřídelem. Tuhle blbinku sem píšu proto, že Proxxon má  v nabídce i dražší a větší kusy, kde zapnout motor se zamknutým hřídelem lze, ale o tom až později.

 

DSC01587 (Medium)

 

Dál byla v základní nabídce sada kleštin. Ono když tu vrtačku koupíte, ta upínací tříčelisťová hlavička není v ceně. Má to kleštiny s převlečenou maticí. Hlavičku jsem si dokoupil, protože mně vytáčelo neustále hledat vhodnou kleštinu pro upínaný nástroj. Na přesnější otvory je ale kleština dobrá. V této hlavičce umí nástroj někdy vibrovat.DSC01591 (Medium)

 

Kleštiny mají tento rozsah. Bohužel jsem si ztratil převlečenou matku k jejich upínání, ale lze ji dokoupit.DSC01588 (Medium)

Je to dobrá mašinka a používám ji velmi často na všelijaké vrtání, broušení a různé odebírání materiálu. Tím, že je na 230V, nepotřebuji navíc zdroj. Motorek je velmi precizně vyvážený a strojek téměř nevibruje.

Pokud to někoho zajímá, uvnitř to prý vypadá takhle.DSC01590 (Medium)

Vrtačka je ale celkem těžká a  jemné práce v ruce nejsou moc příjemné. Proto k ní mám spoustu příslušenství, to vám ukážu příště.

DSC01592 (Medium)Takže ode mne bude v příštím díle příslušenství k této vrtačce. V některém z dalších dílů pak ještě nějaká další vrtadla a spoustu dalšího užitečného harampádí a doufám, že u toho nezůstanu sám a kluci taky něco pustí. Ať je tu třeba i deset vrtaček, aspoň bude z čeho vybírat. :-)

Napsat komentář