Úprava laserovaných panelů

panel-09mDostalo se mi potřeby povrchově upravit komerčně vyráběné betonové panely laserované z kartonu. V zásadě hodnotím tyto produkty jako dobrý počin, ať už se jedná o jakéhokoli výrobce. Jenže všechny bez výjimky mají jeden neduh, a sice jsou příliš hladké a tudíž znázorňují jen nový panel. Způsobů, jakými lze panely upravit, bude asi více. Já na to zase půjdu svou cestou.

Zkusmo jsem upravil jeden větší panel známého výrobce a pak malou sadu, kterou jsem měl doma déle. Ta pochází pokud je mi známo z KMŽ Brno. Ono je celkem jedno od koho panely pochází, moje technologie je stejná pro jakýkoliv karton.

panel-01

Panýlky potřebuji na povrch skladištní rampy. Ve skutečnosti jimi byla rampa pokryta při nějaké rekonstrukci, při které již nebyly použity nové. Panely proto potřebuji notně opotřebené. Zde jsem si dovolil malý prohřešek proti skutečnosti. Skutečné rozměry rampy jsem drze přizpůsobil modelovým panelům. Rozdíl je nepatrný a já mám o starost méně. Počet panelů mi ale odpovídá předloze.

panel-02

panel-03

Nejprve malá mikrorecenze na panely od Model Scene. Toto je obsah balení. Já jsem je kupoval ve větším množství na předpokládanou úpravu tovární plochy na vlečce. Osobně se přiznám, že dva a dva stejně „lámané“ panely z deseti bych asi nějak schoval. Balíčků mám ale pět. Tam už stejné naznačení poškození u tolika panelů tolerovat nemohu. Malá poznámka: výrobci bych doporučil zveřejňovat fotku všech deseti kusů panelů v jednom balení.

Pro informaci jsem si změřil tloušťku, abych věděl, o kolik mi úpravou panel nabude.

panel-04

Úpravu provedu obdobně, jako kdysi výrobu celohliněných panelů, kterou jsem zveřejnil na svém rajčeti, tedy za použití jemného štěrku. Zde šedého.

panel 5

Štěrk jednoduše smíchám s tímto tmelem. Výsledkem bude velmi světlý a hrubý „jakoby beton“, i když fotka odstín poněkud zkreslí.

panel-06

Hmotu nanesu na panel špachtlí a urovnám. Urovnání hmoty pak určí, jak moc hrubý, nebo naopak hladký povrch panelu bude.

panel-07

Po vyschnutí panel mírně přebrousím na rovné ploše na smirku. Zde se ukáže, jak byla hmota nanesena. Čím hůře, tím starší a poškozenější panel získám.

panel-08

Ve výsledku myslím úprava, která stojí za to.

panel-09

Ani na tloušťce panel moc nepřibral.

panel-10

A takhle dopadly ty menší po instalaci a zahlinění. K tomu bych měl poznatek z konečnou úpravou.

panel-11

 Nejprve jsem spáry zahliňoval opatrně štětcem, ale nebylo to ono. Nakonec jsem se dopálil a hlínu násilím vtláčel do spár a navíc i trochu rozmazal po panelech prstem. Ty se hlínou umazaly realisticky natolik, že povrch panelů už žádnou další úpravu odstínu nepotřeboval. Následoval opatrný zástřik matem a v současnosti mám už spáry i zatravněny. Ale o trávě ode mne někdy příště.

Napsat komentář