Prezidentský vlak

To si takhle vykračuju s manželkou po brněnském výstavišti s cílem navštívit výstavu koček, souběžně s ní Slovanskou Epopej Alfonse Muchy a výstavu kosmonautiky, které se sešly všechny v jeden čas. A ono ejhle, na kolejích nějaké vláčky. Ještě štěstí, že jsem měl v kapse foťák.

Turné prezidentského vlaku bylo uspořádáno jako součást 100.výročí založení ČSR.  Jeho časový harmonogram lze najít zde. Je však třeba mít na paměti, že platnost informace časem zanikne.

Expozici vřele doporučuji navštívit a vyzásobit se dostupnými letáky, které rozdává velmi ochotný a vstřícný personál. Jsou v nich pěkné snímky a spousta zajímavých informací. A co vás bude možná také zajímat, že v Brně byla výstava přístupná zcela zdarma.

Do dvou historických salonních vozů není přístup. Mají však před okny vystavěny ochozy, díky kterým je krásně vidět dovnitř otevřenými okny.

Tím pádem jde jejich interier krásně fotit.

Aranžmá na prostřené tabuli je prý vyvedeno z opravdových poživatin.  Škoda, že jsem na bábovku nedosáhl :-)

 

 

 

Krása, že?

Ale přejděme do pancéřáku

Zevnějšek pancéřáku je nádherný. Já jsem se soustředil na jeho podvozek. Uvidíte dole v galerii. Vnitřek je bohužel „znetvořen“ poutavou expozicí s nástěnkami, vitrínami a malým kinosálkem.

I na nás modeláře bylo pamatováno.

Na modely se nekoukejte „nýtovaně“, jsou to exponáty sloužící k představení velké krásy na malém prostoru. Já tvorbu jednoznačně oceňuji.

Dále byl pro porovnání k vidění ještě salonní vůz prezidentů ČSSR. Ve srovnání s historií se jedná pouze o strohou dýhu, která postupně přejde v umakart.

Mělo to ještě takovou dosti ohavnou koupelnu. Pár fotek z ní bude v galerii. Nechtěl jsem s ní „špinit“ článek.

No a taky kuchyňka.

Připravovat zde prezidentskou tabuli bych tedy nechtěl. Kuchtík musel být hodně zdatný.

V soupravě byla ještě T478.1010. Kolem ní se motalo hodně lidí s dětmi, tak jsem její nafocení vynechal. Ale je to celkem známý stroj.

Co jsem ale vynechat nemohl, je tenhle šperk.

Obrovitá, majestátní, nádherná. Na svou dobu moderní a skvělá. Pokud vím zcela poslední vyráběný typ páry u nás.

Až když člověk stojí u toho, tak si uvědomí, jak dokonalý a nádherný stroj to je.

Hodím pár detailů, které mne zaujaly.

Detail turbodynama.

 

Parní servo přestavovače kulisy.

 

Detail injektoru

 

Rozvod šoupátka

 

Prostě paráda.

Putovní expozici si rozhodně nenechte ujít. Je to zážitek, navíc výtečně načasovaný, protože v době pobytu na výstavišti jsou skoro všichni na cestě k moři, takže se dá prohlídka celkem užít.

Záměrně jsem nesestavoval posloupnost prohlídky vozů, abych výstavu nesuploval. Report vás má nalákat k návštěvě. Dělám to proto, že do tohoto podniku vložilo dost lidí spoustu energie. Nic za to nechtějí a přesto to dělají pro vás. Jejich oceněním bude váš zájem.

A nakonec pár netříděných fotek v galerii.

 

 

Napsat komentář