Ohlas k přestavníkům MP1 a MP5

Opakované dotazy kolegů modelářů mě přivedly k oprášení starého schématu zapojení ohlasu k námi poměrně často používanému přestavníku MTB MP-1 nebo MP-5. Občas se modeláři hodí využít všechny dostupné kontakty na přestavníku pro provoz kolejiště a pro zpětný ohlas už samostatný kontakt nezbývá. Naštěstí lze ohlas vyřešit poměrně jednoduše a levně.

přestavník MTB MP-1

Předpokladem zapojení je přepínání výhybek přímo páčkovým přepínačem se dvěma polohami (nebo stejně fungujícím kontaktem relé) a použití přestavníku s koncovým vypínačem, například elektromotorický MP1 a MP5 od MTB.

Při tvorbě schématu jsem se inspiroval z nákresu v návodu k přestavníku Tillig 83960 a na diskuzi ttnut.com, kde je ovšem schéma s chybou vysvětlenou dále. Doufám, že moje schéma bez chyb bude názornější.

Schéma zapojení

Součástky

  • Přepínač – libovolný, nejlépe dvoupolohový páčkový,
  • LED – jakékoliv běžné,
  • R – rezistor, například 1k5 nebo více,
  • D – usměrňovací dioda, třeba 1N4007
    (při použití s napájením z DCC doporučuji rychlou diodu, například UF4007).
  • Pokud napájíte přestavník ze stejnosměrného zdroje (DC), můžete diodu vynechat. Rezistor je rovnou připojen k mínus (−) pólu napájení.

Vlastnosti zapojení

Při tomto zapojení není nutno tahat do ovládacího panelu od každé výhybky ohlas zvlášť, zajistí ho kabely přestavující výhybku. Ohlasové LED se napájejí ze zdroje pro přestavování výhybek, může jít i o DCC. Do panelu dokonce ani nemusíte tahat oba póly napájení, stačí společné mínus a mínusové výstupy k přestavníkům.

Všimněte si, že LED 1 se napájí do kříže z vodiče POZ 2 a naopak. Avšak díky tomu, že páčkové přepínače v poloze nahoru spínají střed s kontaktem dole, nebudete muset při osazování nic křížit.

Jak to funguje

Přestavník v koncové poloze pomocí zabudovaného odpínače odepne napájení z toho pólu konektoru, na který směr právě dorazil. Naopak je sepnutý druhý pól, na kterém se čeká na napětí pro pohyb zpět. A za tímto kontaktem je připojený motor, za ním společné napájení (+). Takže stačí k pólu připojit napětí (-) a přestavník se přestaví. Ale místo plného napětí připojíme k pólu LED a přes rezistor zase napětí (-). K přestavení nedojde, proud protékající přes rezistor a LED k roztočení motoru nestačí. Ale malý proud přes motor prochází, takže LED svítí.

Video

Video: Přestavník MTB MP1 s ohlasem

Zapojení pro začátečníky

Byl jsem upozorněn, že začátečníkům v elektronice není výše uvedené dostatečně srozumitelné. Připravil jsem pro ně druhé video.

Obrázky z videa

Začátečník – obrázek 1
Začátečník – obrázek 2

15 komentářů

Hello everybody.
I just discovered your site. I have to work with a translator. But no matter. The video to MP5 is great. The circuit really perfect. Thank you very much for this documentation.

Greetings from Nuremberg (Germany).
Jürgen

I will continue to explore your page now.

Nice to meet you, Jürgen. I’m glad we could help and inspire you.

Hola no estaría mal un tutorial paso a paso del proceso para los que somos torpes y no tenemos mucha idea de electricidad.
Gracias

Hi Juan.
I’m pleased with your interest. I am afraid that no further instructions will be more illustrative than the diagram and parts list above.

The indicator is suitable for MTB MP1, MTB MP5 and similar railway motor switch.

Do you think it would be appropriate for you to make a commented video how I connect part by part to solderless prototype breadboard?

David

Hola David, gracias por contestar.
Como dices es muy ilustrativo todo lo que explicas, incluso el video del resultado, pero como te decía en mi mensaje anterior hay principiantes como yo, que necesitamos que este todo el montaje más detallado, sería de mucha ayuda un video con la explicación de como hacerlo.
Soy de España y es el único sitió donde se explica lo necesario para estos motores, de nuevo muchas gracias

Hi Juan.
I could make a video next week.

David

Hola David
Con el vídeo y los esquemas, queda muy claro.
Muy buen trabajo
Muchas gracias
Un cordial saludo
Juan

Na koľajisku mám 10 výhybiek a môžem pospájať viacero okruhov. Každú výhybku viem využiť vždy iba v jednom okruhu a to ma obmädzuje. Nie som elektrikár a tak by som potreboval radu ako využiť jednu výhybku pre viac okruhov. Ďakujem

Ahoj Stano.
Co si představuješ pod pojmem okruh? Zkusím hádat. Možná jde o kolejiště elektricky rozdělené na samostatné ovály (okruhy), na kterých jezdí nezávisle několik vlaků, každý ovládaný z jednoho ovladače, a ty potřebuješ mezi jednotlivými částmi kolejiště s vlakem přejíždět bez zkratů. Pro tento případ jsem možná řešení nastínil na diskuzi. Ovšem nechápu, jak to souvisí s tématem článku o světelné indikaci k přestavníkům.

Máš-li dotaz mimo téma článku, zeptej se nejlépe na veřejné diskuzi. Případně napiš na klubový e-mail. Ale bude to chtít v obou případech poněkud přesnější popis problému, náčrt nebo fotku kolejiště, napsat způsob napájení kolejí, druh ovládání příslušenství, typ přestavníků, měřítko kolejiště ap.

David

Hello
The presented video is amaizing, before watching it I used to be a completly noob regarding any electronics issues. Right now I have a just a little idea of those, which is a bit better that to know nothing abot like before. More over I was watching it and what a really surprised me I coud understand like 80% of what has beed said in the video (I’m polish btw). Therefore I would like to thank you so much for such a great, simle explained videos and diagrams. All the best and please keep on donig it on any other electronics thematics. Best reghards.
Jacek

Dobrý den. Předem podotýkám, že nejsem žádný elektrikář. Mám však dotaz, jaké by bylo zapojení v případě použití dvou tlačítek. Muselo by se použít relátka nebo by to šlo i bez něj? Když bez něj tak použít MP5 nebo MP6?Díky,jinak pěkné videa. S pozdravem. Lebeda

Ahoj Jirko.
Nezkoušel jsem, ale mělo by to fungovat úplně stejně i pro tlačítkové ovládání magnetoelektrických přestavníků se dvěma cívkami a koncovými vypínači (například Tillig 08330 nebo Tillig 83960).

Relátkem by se konstrukce prodražila. Lze, ale to bych řešil až podle konkrétních situace.

David

Napsat komentář