Stanice Kobylí na Moravě, část pátá

mech30Grassování…u nás se tento výraz ujal mnohem více než flokování nebo travnění. Zkusíme se  společně v závěrečném díle podívat na způsob aplikace statické trávy na dokončovaném soumodulí stanice Kobylí na Moravě. Článek má být i tak trochu návodem, řekněme raději doporučením, pro Ty nesmělé co s grassováním zatím otálejí. Podobný článek zřejmě napíše i kolega Tomáš Hora. Budete tedy mít podrobný návod jak na to a navíc si budete moci vybrat mezi dvěmi technologiemi, na oko velice podobnými.

Zadání v klubu znělo jasně…dodržet časouvou stejnorodost ztvárňované krajiny v rámci ročních období. My jsme si určili pozdní léto a časný podzim, aneb srpen až září. Vzhledem k průměrnému úhrnu srážek v těchto obdobích a vyprahlosti rázu krajiny půjde spíše o sušší trávy.

U nás používáme jako standart flock od firmy MiniNatur. Pro potřebu zatravnění Kobylí budu potřebovat dvě velikosti a dva odstíny. Aneb 002/23, 002/24, 004/23 a 004/24. Ti z Vás co se orientuji v sortimentu firmy MiniNatur vědí oč se jedná. Vše je dostupné již v novém eshopu našeho krajinkáře.

K aplikaci travních vláken do lepidla používáme spolehlivé zařízení na výrobu statické elektřiny vyvinuté zmiňovaným dodavatelem travních vláken.

Takže pojdmě na to. Na zahliněný povrch, který je řádně prolit lepidlem budeme pomocí pomůcky, u nás nazývané „fakír“ nanášet kapičky lepidla pro grassování základního odstínu 2mm vysoké trávy. Jako základní odstín jsem použil stejnou trávu co na normovaný násep a to 002/23+002/24 v poměru 1:1.

Ještě bych mohl nejdříve upřesnit  jakou cestou se nevydávat. Na vjezdovém modulu od Čejče jsem na to šel trošičku jinak. Jak je patrné z fotky nejdříve jsem nagrassoval 2mm trávu odstínu 24.

kob5_1

 

kob5_2

 

Po zaschnutí a vysátí tohoto odstínu, jsem opět fakírem nanášel lepidlo pro druhou vrstvu trávy mixu 002/23+24. Jenomže ty kapky lepidla se tvořily pochopitelně i na stéblech trávy.

kob5_3

 

Po nanesení trávy na tyto kapky se vytvořily nevzhlední ježci. Zdokumentováno to bohužel nemám a vrstvu ježků jsem pracně sundával pryč. Pro další  aplikaci dodatkové vrstvy druhého odstínu jsem již nemohl použít fakíra a mezi trsy suché trávy jsem jednotlivé kapky dělal štetcem jednotlivě. Tuto cestu jsem tedy zavrhnul. Možná varianta by byla, kdybych použil řidší lepidlo a to neulpívalo na stéblech trávy.

Pro další postup jsem vynechal první vrstvu suché trávy a flokoval nahusto fakírem již zmiňovaný mix 2mm trávy odstínu 23 a 24 v poměru 1:1.  Pro zesvětlení a částečně rozbití plochy jsem pak použil odstínu suché trávy 002/24 a tu jsem nanášel do kapek lepidla již nanášených štetcem do volných míst mezi trsy naflokované 002/23+24. Nešlo to už tak rychle, ale zase pro efekt zesvětlení už to nebylo nutné dělat tak nahusto.

 

Po těchto dvou krocích to vypadalo následovně.

kob5_3b

 

kob5_3a

 

kob5_4

 

S tímto jakožto základem jsem již byl spokojen. Ještě upozorním na jednu věc, na modul nanáším jeden odstín jedné barvy…vše pak sklepávám otočením a potřepáním modulu mezi jednotlivými postupy a přebytečnou trávu používám neustále dokola. Po zaschnutí jednoho odstínu modul opatrně vysaju s tím, že vlákna zachytávám do jemné látky, která je vložena v místě kde se zapíchává hadice vysavače. Vysáté zbytky opět používám.

Teď už zbývá vše doladit 4,5mm vysokou trávou. Nejdříve v kroku tři použijem odstín 004/23 (pokud má někdo várku trochu výraznější barvy může ji zesvětlit přimícháním 004/24). Já jsem tak provedl v poměru cca 5:1 (004/23:004/24). Připravenou směs jsem podle citu dával na místa kde jsem chtěl mít vyšší trávu. Lepidlo jsem nanášel štetcem a to tak, že jsem si udělal cca 20 kapek až flíčků v místech většinou kde moc prosvítala hlína…následně zagrassoval pak jsem pokračoval dál s dalším lepidlem zagrassoval a až mě docházela tráva nebo i překážela, tak jsem modul otočil, oklepal a trávu zase nabil do aplikátoru a pokračoval jsem dál.

Po aplikaci 004/23…

kob5_6

 

kob5_7

 

Jako krok poslední následovala aplikace 004/24 opět do volných míst nebo prostě tam, kde jsem ji chtěl mít. Zajímavé je ji umístit vedle trsu 004/23 pro zvýšení kontrastu.  Nějak takhle jsem si to představoval i když to ještě není ono dál jsem nešel. Znám se a většinou další zlepšování a dolaďování už bude jen v neprospěch pohlednosti.

kob5_8

 

 

Jediné dolaďování, které je v plánu jsou keříky.

kob5_9

 

kob5_10

 

kob5_12

 

kob5_13

 

Materiál na tyto drobné keře používám opět ze sortimentu MiniNatur, jsou to foliáže určené původně pro stavbu stromů a keřu menších velikosti než HO…jediný rozdíl mezi větším bratrem je, že listí už je drcený molitan. Materíál to sice je dražší , ale spotřeba na drobné keříky není nijak velká. Odhaduji to na jedno balení na 3-4 moduly…já jsem měl balení 4. Dub, buk , bříza a topol.  Odstíny jsem míchal, aby to nebylo jednotvárné.

kob5_15

 

V balení jsou tři ty foliáže. Jednu si nastříhám podélně na 3-4 pásky.

 

kob5_16

 

Následně si pásek nastříhám na takové trojúhelníčky…

 

kob5_19

 

 

….který dole mezi prsty trošku zamotám …

kob5_18

 

 

a přilepím do dírky v modulu. Někdy je nahoře trošku rozstříhnu, aby se trochu rozevřely Většinou takové kousky dám vedle sebe v počtu 2-5 kusů.

 

kob5_19a

 

kob5_20

 

Na takovéto větší keře je už potřeba nějaká kostra…

kob5_27

 

A ty trojuhelníčky je potřeba roztříhat na takto malé kousky….

kob5_24

 

Připravit si kostru ze dvou malých větviček merlíku (nemusí být…klidně si smotejte kostru z drátu)…Na kostru jsou naneseny kapky lepidla UHU a na něj pak nanášeny ty malé nastříhané kousíčky z foliáže.

 

kob5_22

 

kob5_23

 

kob5_25

 

kob5_26

 

Já se na moduly nikdy nedívám z ptačího pohledu. Vždycky si sednu a snažím se na ně hledět maximálně z úhlu 30°. Ovšem nejlépší pohledy a zároveň i fotografie vznikají z přirizených úhlu 120krát zmenšeného fotografa.

kob5_21

 

Samozřejmě to ještě není konečná..několik keříků nám přeroste ve stromy….ale to až později v nějaké aktualizaci.

 

Alespoň malý náhled jak stanice vypadá už teď.

kob5_29

 

kob5_28

 

 

 

Odkazy na:

čtvrtý  díl .

 

 

 

Napsat komentář