Ohlas k přestavníkům MP1 a MP5

Opakované dotazy kolegů modelářů mě přivedly k oprášení starého schématu zapojení ohlasu k námi poměrně často používanému přestavníku MTB MP-1 nebo MP-5. Občas se modeláři hodí využít všechny dostupné kontakty na přestavníku pro provoz kolejiště a pro ohlas už samostatný kontakt nezbývá. Naštěstí lze ohlas vyřešit poměrně jednoduše a levně.

Předpokladem zapojení je přepínání výhybek přímo páčkovým přepínačem se dvěma polohami (nebo stejně fungujícím kontaktem relé) a použití přestavníku s koncovým vypínačem, například elektromotorický MP1 a MP5 od MTB.

Při tvorbě schématu jsem se inspiroval z nákresu v návodu k přestavníku Tillig 83960 a na diskuzi ttnut.com, kde je ovšem schéma s chybou vysvětlenou dále. Doufám, že moje schéma bez chyb bude názornější.

 

Součástky

  • Přepínač – libovolný, nejlépe dvoupolohový páčkový,
  • LED – jakékoliv běžné,
  • R – rezistor, například 1k5 nebo více,
  • D – usměrňovací dioda, třeba 1N4007
    (při použití s napájením z DCC doporučuji rychlou diodu, například UF4007).

 

Vlastnosti zapojení

Při tomto zapojení není nutno tahat do ovládacího panelu od každé výhybky ohlas zvlášť, zajistí ho kabely přestavující výhybku. Ohlasové LED se napájejí ze zdroje pro přestavování výhybek, může jít i o DCC. Do panelu dokonce ani nemusíte tahat oba póly napájení, stačí společné mínus a mínusové výstupy k přestavníkům.

Všimněte si, že LED 1 se napájí do kříže z vodiče POZ 2 a naopak. Avšak díky tomu, že páčkové přepínače v poloze nahoru spínají střed s kontaktem dole, nebudete muset při osazování nic křížit.

 

Jak to funguje

Přestavník v koncové poloze pomocí zabudovaného odpínače odepne napájení z toho pólu konektoru, na který směr právě dorazil. Naopak je sepnutý druhý pól, na kterém se čeká na napětí pro pohyb zpět. A za tímto kontaktem je připojený motor, za ním společné napájení (+). Takže stačí k pólu připojit napětí (-) a přestavník se přestaví. Ale místo plného napětí připojíme k pólu LED a přes rezistor zase napětí (-). K přestavení nedojde, proud protékající přes rezistor a LED k roztočení motoru nestačí. Ale malý proud přes motor prochází, takže LED svítí.

 

Video

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Elektronika se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *