Ohlas k přestavníkům MP1 a MP5

Opakované dotazy kolegů modelářů mě přivedly k oprášení starého schématu zapojení ohlasu k námi poměrně často používanému přestavníku MTB MP-1 nebo MP-5. Občas se modeláři hodí využít všechny dostupné kontakty na přestavníku pro provoz kolejiště a pro zpětný ohlas už samostatný kontakt nezbývá. Naštěstí lze ohlas vyřešit poměrně jednoduše a levně.

přestavník MTB MP-1

Předpokladem zapojení je přepínání výhybek přímo páčkovým přepínačem se dvěma polohami (nebo stejně fungujícím kontaktem relé) a použití přestavníku s koncovým vypínačem, například elektromotorický MP1 a MP5 od MTB.

Při tvorbě schématu jsem se inspiroval z nákresu v návodu k přestavníku Tillig 83960 a na diskuzi ttnut.com, kde je ovšem schéma s chybou vysvětlenou dále. Doufám, že moje schéma bez chyb bude názornější.

Schéma zapojení

Součástky

  • Přepínač – libovolný, nejlépe dvoupolohový páčkový,
  • LED – jakékoliv běžné,
  • R – rezistor, například 1k5 nebo více,
  • D – usměrňovací dioda, třeba 1N4007
    (při použití s napájením z DCC doporučuji rychlou diodu, například UF4007).
  • Pokud napájíte přestavník ze stejnosměrného zdroje (DC), můžete diodu vynechat. Rezistor je rovnou připojen k mínus (−) pólu napájení.

Vlastnosti zapojení

Při tomto zapojení není nutno tahat do ovládacího panelu od každé výhybky ohlas zvlášť, zajistí ho kabely přestavující výhybku. Ohlasové LED se napájejí ze zdroje pro přestavování výhybek, může jít i o DCC. Do panelu dokonce ani nemusíte tahat oba póly napájení, stačí společné mínus a mínusové výstupy k přestavníkům.

Všimněte si, že LED 1 se napájí do kříže z vodiče POZ 2 a naopak. Avšak díky tomu, že páčkové přepínače v poloze nahoru spínají střed s kontaktem dole, nebudete muset při osazování nic křížit.

Jak to funguje

Přestavník v koncové poloze pomocí zabudovaného odpínače odepne napájení z toho pólu konektoru, na který směr právě dorazil. Naopak je sepnutý druhý pól, na kterém se čeká na napětí pro pohyb zpět. A za tímto kontaktem je připojený motor, za ním společné napájení (+). Takže stačí k pólu připojit napětí (-) a přestavník se přestaví. Ale místo plného napětí připojíme k pólu LED a přes rezistor zase napětí (-). K přestavení nedojde, proud protékající přes rezistor a LED k roztočení motoru nestačí. Ale malý proud přes motor prochází, takže LED svítí.

Video

Video: Přestavník MTB MP1 s ohlasem

Zapojení pro začátečníky

Byl jsem upozorněn, že začátečníkům v elektronice není výše uvedené dostatečně srozumitelné. Připravil jsem pro ně druhé video.

Obrázky z videa

Začátečník – obrázek 1
Začátečník – obrázek 2

9 komentářů

Hello everybody.
I just discovered your site. I have to work with a translator. But no matter. The video to MP5 is great. The circuit really perfect. Thank you very much for this documentation.

Greetings from Nuremberg (Germany).
Jürgen

I will continue to explore your page now.

Nice to meet you, Jürgen. I’m glad we could help and inspire you.

Hola no estaría mal un tutorial paso a paso del proceso para los que somos torpes y no tenemos mucha idea de electricidad.
Gracias

Hi Juan.
I’m pleased with your interest. I am afraid that no further instructions will be more illustrative than the diagram and parts list above.

The indicator is suitable for MTB MP1, MTB MP5 and similar railway motor switch.

Do you think it would be appropriate for you to make a commented video how I connect part by part to solderless prototype breadboard?

David

Hola David, gracias por contestar.
Como dices es muy ilustrativo todo lo que explicas, incluso el video del resultado, pero como te decía en mi mensaje anterior hay principiantes como yo, que necesitamos que este todo el montaje más detallado, sería de mucha ayuda un video con la explicación de como hacerlo.
Soy de España y es el único sitió donde se explica lo necesario para estos motores, de nuevo muchas gracias

Hi Juan.
I could make a video next week.

David

Hola David
Con el vídeo y los esquemas, queda muy claro.
Muy buen trabajo
Muchas gracias
Un cordial saludo
Juan

Napsat komentář