Výroba drobných křovisek z merlíku

V tomto krátkém příspěvku popíši jednoduchou výrobu drobných porostů z rostlinek merlíku. Merlík beru jako alternativní možnost ke znázornění drobnějších keřovitých porostů, jeho velkou předností je, že už „od přírody“ naroste tak, že připomíná skutečnou kostru keře. Jeho podstatnou nevýhodou je ovšem jeho značná křehkost, proto ho lze doporučit jen na tvorbu drobnějších keřů.

Na první obrázku je vidět část použitého materiálu, chybí pouze travní vlákna a celá rostlinka merlíku.

Na dalším obrázku vidíte použitá travní vlákna v tomto případě POLÁK 4mm a listí NOCH. Firma NOCH toto listí vyrábí v několika barvách, frakce chcete-li velikost lístků je jen jedna. Různé velikosti lístků lze získat přesátím směsi sítky různé hrubosti.

Struktura rostlinky merlíku skutečně velice připomíná korunu stromu (skaut běžného vzrůstu je ve velikosti HO)

Od popisu výchozích materiálů přistupme k osvětlení postupu práce. Z rostlinky na předchozím obrázku jsem pinzetou odlomil jednu (nejnižší) dvojvětvičku, kterou jsem následně ještě přelomil v místě srůstu. Takto získané téměř shodné větvičky jsem  k sobě slepil vteřinovým lepidlem. Postup je zřejmý z následujících tří obrázků.

Slepené větvičky už strukturou připomínají křovisko. Z obrázků není však zřejmé, že tato kostra není dostatečně hustá. Po posypání listím by byla koruna příliš prázdná.  Tento problém pomohou vyřešit travní vlákna nasypaná sítkem na kostru keříku nastříkanou lepidlem ve spreji. Obrázek ukazuje vpravo pouze surový keřík a vlevo keřík s již aplikovanými travními vlákny.

V tuto chvíli je již kostra tvarově dokončena, k barvení jsem pro rychlost práce a vrozenou lenost použil tmavé barvy ve spreji. Posledním krokem je posypání listím na kostru opětovně jemně zastříknutou lepidlem ve spreji. S listím se vyplatí šetřit, sypat přes sítko nebo jen vzít mezi prsty a jemně „posolit“ do všech míst rovnoměrně viz následující obrázek. (figurant je opět běžný příslušník HO národa jdoucí kolem, tentokrát hnán pudem lovce, vybaven dvouhlavňovkou, dalekohledem, kloboukem …)

Poslední dva obrázky ukazují vytvořený drobný porost zasazený do hotového terénu.

Článeček bych rád věnoval MirkoviTT za poskytnutí několika rostlinek merlíku pro moji činnost. Děkuji.